Węgry: przez pandemię oczekiwana długość życia spadła po raz pierwszy od transformacji

- Reklama -

W zeszłym roku zmarły na Węgrzech 143 tys. osób, co o ponad 10 tys. przekracza dane z poprzednich lat. Jednocześnie średnia długość życia spadła w 2020 r. do 75,52 roku z 76,16 w 2019 r. Tak gwałtownego spadku nie było od zmiany ustrojowej. Portfolio podkreśla jednak, że nie jest to zjawisko ograniczone do Węgier.

Przed pandemią oczekiwana długość życia w kraju rosła rocznie średnio o 0,2 roku.

Portal pisze, że ponieważ trzecia, najostrzejsza dotąd fala pandemii koronawirusa przypadła na pierwszą połowę tego roku, dane za 2021 r. zapewne będą jeszcze gorsze.

Według danych z poniedziałku do tej pory na Węgrzech zmarło 30 020 chorych na Covid-19, przy czym w ostatni weekend nie było nowych ofiar śmiertelnych. Lekko wzrosła natomiast liczba wykrytych zakażeń koronawirusem – do 161 w ciągu ostatniej doby.

W kraju zniesiono już niemal wszystkie ograniczenia przeciwepidemiczne, np. nie trzeba nosić maseczek ochronnych w sklepach ani środkach transportu publicznego. Prawe 5,6 mln osób (na nieco ponad 9,7 mln ludności) zaszczepiło się przeciw koronawirusowi co najmniej jedną dawką, a prawie 5,4 mln – obiema.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/

Czytaj więcej wiadomości ze świata

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -