Węgry/ Szef MSZ: liczymy, że decyzja o certyfikacji Nord Stream 2 nie będzie polityczna

Udostępnij

„Są bardzo konkretne europejskie zasady, które należy stosować. Moim zdaniem problem polega na tym, że decyzja jest tu raczej podejmowana na podstawie przyczyn politycznych, a nie merytorycznych. Problem z Nord Stream 2 jest taki sam jak ze Sputnikiem V. Jest on traktowany jako projekt polityczny” – oznajmił Szijjarto.

Podkreślił, ze dla Węgier jako małego kraju bez własnych źródeł energii kwestia Nord Stream 2 „nigdy nie była tematem politycznym, zawsze była to kwestia bezpieczeństwa energetycznego”.

I dodał: „Mam nadzieję, że władze niemieckie i europejskie będą podejmować decyzję w tej sprawie merytorycznie, na podstawie istniejących zasad”.

Budowa gazociągu, który biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy i Polski, została zakończona we wrześniu br. Nord Stream 2 musi jednak jeszcze zostać zatwierdzony do użytkowania przez organy regulacyjne Niemiec i UE. Przewiduje się, że proces certyfikacji Nord Stream 2 zostanie zakończony nie wcześniej niż przed końcem pierwszego półrocza 2022 roku.

Na początku stycznia sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock, że gazociąg nie zostanie uruchomiony, jeśli Rosja zdecyduje się na wznowienie agresji przeciwko Ukrainie.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mal/

Źródło:PAP

Zobacz

Borys: nowe obligacje będą miały zmienne oprocentowanie

Nowe roczne obligacje skarbowe są oprocentowane według stopy referencyjnej ustalanej przez RPP; dzisiaj to 5,25 proc., ale jeżeli stopy wzrosną, to oprocentowanie również; ich oprocentowanie będzie zmienne - poinformował w środę na Twitterze prezes PFR Paweł Borys.

Morawiecki: Polska nie zmienia stanowiska wobec minimalnego opodatkowania korporacji

Polska nie zmienia stanowiska wobec projektu globalnego, minimalnego podatku CIT - oświadczył premier Mateusz Morawiecki we wtorek. Jak wyjaśnił, Polska domaga się, aby obie części propozycji, tzw. filary były częścią jednego pakietu.
- Reklama -