Dlaczego dzięcioły werblują?

Udostępnij

W obszarze czołowym mózgu dzięciołów przetwarzane są zadania związane z postukiwaniem. To ten sam obszar, który u inny ptaków odpowiada za śpiew, a u ludzi za mowę – dowodzą Matthew Fuxjager z Brown University (USA) i Eric Schuppe z Wake Forest University (USA).

Ludzka mowa i ptasi śpiew mają wiele wspólnego. W obu przypadkach nauka przebiega w młodym wieku, wymaga koordynacji wielu mięśni i kontrolowana jest przez wyspecjalizowany ośrodek w mózgu. W obu wypadkach występuje w tych obszarach mózgu tzw. znacznik genowy parvalbuminy, którego nie ma w mózgach tych ptaków śpiewających, które nie uczyły się śpiewu.

Kiedy naukowcy poszukiwali tego znacznika genowego u kilku gatunków ptaków, które nie były dotąd badane, takich jak flamingi, gęsi, pingwiny i dzięcioły, ku swojemu zdziwieniu odkryli go właśnie u dzięciołów.

Werblowanie u dzięciołów służy m.in. wyznaczeniu terytorium, podobnie jak śpiew u innych ptaków. Biorąc pod uwagę, że neurologicznie i funkcjonalnie werblowanie i śpiew są do siebie podobne, świadczy to o tym, jak mózg ewoluuje i dostosowuje się do nowych zadań.

Więcej: https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3001751 (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

NATO: każdy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się z reakcją

Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją - głosi oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej, opublikowane w czwartek w reakcji na eksplozje i wycieki z gazociągów Nord Stream.

Włosi zamknęli pierwsze hotele. Powód – wysokie ceny energii

Sieć pięciu hoteli w Apulii na południu Włoch została zamknięta po otrzymaniu rachunków za prąd w wysokości pół miliona euro. Branża apeluje o natychmiastowe wsparcie i ostrzega, że w przeciwnym razie liczba zamykanych hoteli wzrośnie, a sezon narciarski będzie zagrożony.
- Reklama -

REKLAMA