Wiącek dla “Gazety Polskiej”: chcę, aby każdy czuł się komfortowo, pukając do biura RPO

Udostępnij

W wywiadzie dla “Gazety Polskiej” Wiącek zadeklarował, że chce, aby każdy czuł się komfortowo, pukając do biura RPO.

“Z pełnym zaangażowaniem pomogę każdemu, bez względu na to, czy będzie miał krzyżyk na szyi, czy tęczową koszulkę. Takim chcę być rzecznikiem praw obywatelskich” – zapewnił.

Pytany o przyjęcie zaproszenia na festiwal Jerzego Owsiaka, Wiącek odparł, że zaproszenie do dyskusji przyjmie od każdego, kto wykaże taką chęć. “Nie objąłem tej funkcji, aby być chwalonym, lecz by reprezentować ludzi o różnych poglądach i przekonaniach” – podkreślił.

Pytany z kolei, czy przyjąłby zaproszenie na zjazd klubów “Gazety Polskiej”, Wiącek odpowiedział: “Oczywiście. Jeśli komukolwiek mogę pomóc, to deklaruję pełne zaangażowanie”.

“Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie na wywiad, dlatego że ogromnym szacunkiem darzę czytelników +Gazety Polskiej+. Z podobnych przyczyn zgodziłem się na udział w Pol’and’Rock Festival” – wyjaśnił rzecznik.

Zaznaczył, że jest zwolennikiem jak najszerszej wolności słowa i wolności zgromadzeń. Jak dodał, wszyscy mają prawo do tego, aby artykułować swoje poglądy, również w formie manifestacji. “Będę stał na straży, aby to nie było nikomu ograniczane” – zadeklarował.

Pytany z kolei o kwestię szczepień Wiącek poinformował, że zarówno on sam jak i jego współpracownicy są już zaszczepieni. Przypomniał, że zaraz po złożeniu ślubowania na urząd RPO przed kamerami zachęcał wszystkich do szczepienia.

Przyznał jednocześnie, że ma “spory kłopot z koncepcją sczepień obowiązkowych”. Jego zdaniem taka dyskusja powinna być oparta na faktach potwierdzonych przez autorytety w dziedzinie medycyny i odbywać się “w parlamencie z udziałem wszystkich stron, a nie w zaciszach ministerialnych gabinetów”.

Rzecznik potępił jednocześnie incydenty takie jak napadanie na punkty szczepień i medyków.

Wiącek był także pytany o postanowienie TSUE, zgodnie z którym Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego powinna zawiesić swoje postępowanie. Rzecznik podkreślił, że jest zwolennikiem nadrzędności konstytucji nad prawem UE. “Jednak po lekturze tego wyroku nie mam przekonania, że narusza on polską konstytucję” – ocenił.

“Uważam, że ten wyrok należy odczytywać w taki sposób, że Izba Dyscyplinarna może funkcjonować, ale kumulacja niektórych czynników towarzyszących powołaniu tej Izby przekroczyła pewne ramy i doprowadziła do ryzyka, że nie jest już wykluczona odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów za wydawanie orzeczeń” – wskazał RPO.

Uważa on, że należy zastanowić się, czy “w duchu kompromisu i poszanowania wspólnych wartości nie warto by było pewne zasady funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej zmienić”. “Ja, jako rzecznik praw obywatelskich, zobowiązuje się do podjęcia mediacji w tym zakresie” – oświadczył Wiącek.(PAP)

kkr/ joz/

Źródło:PAP

Zobacz

KPRM: rząd przyjął w trybie obiegowym projekt ustawy znoszący obligo giełdowe

Rząd przyjął w trybie obiegowym projekt ustawy znoszący tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energii - podała we wtorek KPRM. Projekt zaostrza też kary za manipulacje na rynku energii.

Raport OECD: wojna na Ukrainie uderzyła w światową gospodarkę

Rosyjska agresja na Ukrainę uderzyła w światową gospodarkę – piszą autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) „Paying the Price of War”.
- Reklama -

REKLAMA