Wiącek: zaczynam pracę jako RPO; przygotuję raport o problemach związanych z pandemią

- Reklama -

Zaapelował też do obywateli o szczepienie się przeciw COVID-19. „Szanowni państwo proszę się szczepić, bo od tego zależy zdrowie i życie nasze, naszych najbliższych i wszystkich obywateli naszego kraju” – powiedział Wiącek.

W piątek nowy Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek złożył ślubowanie przed Sejmem. Zastąpił na tym stanowisku Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku.

W wypowiedzi dla dziennikarzy w Sejmie Wiącek wyraził uznanie dla parlamentarzystów za to, że „potrafili się wnieść ponad podziały polityczne i zapewnili ciągłość funkcjonowania urzędu RPO”. „Zaszczytem jest dla mnie to, że to porozumienie się skoncentrowało wokół mojej osoby” – powiedział dziennikarzom w Sejmie.

„Zaczynam pracę” – oświadczył RPO. Wśród swoich pierwszych planowanych działań wymienił przygotowanie raportu dotyczącego problemów, jakie obnażyła pandemia.

Jak wyjaśnił, chce przygotować wykaz rzeczy, które należy zmienić w prawie i w praktyce. „Tak, abym miał materiał do tego, żeby się spotkać z odpowiednimi organami władzy publicznej po to, aby podyskutować o rozwiązaniach obowiązujących w trakcie pandemii, o problemach, których można by i można będzie uniknąć, jeśli nie daj Boże dojdzie do kolejnej fali pandemii” – powiedział RPO.

Na pytanie, czy spotka się w najbliższym czasie z Adamem Bodnarem odparł: „Oczywiście jeśli pan prof. Bodnar zechce przyjąć zaproszenie bardzo chętnie spotkam się z nim i będę chciał posłuchać o doświadczeniach i skorzystać z jego rad”.

Wiącek pytany o obostrzenia epidemiczne powiedział, że do ich wprowadzania wymagane są rzetelne podstawy w ustawach. „Uważam, że dyskusja nad tymi kwestiami powinna się toczyć w parlamencie i rozstrzygnięcia prawodawcze powinny przyjmować formę ustaw a nie rozporządzeń. I taki będzie mój apel, aby tego dotrzymać” – dodał.

Zapewnił przy tym, że będzie interweniował, jeśli kolejne obostrzenia zostaną wprowadzone rozporządzeniami.

Pytany o wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca dotyczący systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce powiedział, że orzeczenie to powinno być wykonane. „On (wyrok – PAP) powinien być wykonany przede wszystkim przez ustawodawcę w drodze nowelizacji przepisów ustawy o SN i również niektórych przepisów ustaw o sądownictwie powszechnym” – mówił RPO.

„W moim przekonaniu do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii w drodze ustawy, Izba Dyscyplinarna powinna wstrzymać swoją działalność” – dodał.

Marcin Wiącek (ur. w 1982 r.) jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych i kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od 2007 r. pracuje w Biurze Orzecznictwa NSA. Wcześniej był zatrudniony w Trybunale Konstytucyjnym. Przez około cztery lata był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.

Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka. Jest autorem ponad stu publikacji naukowych dotyczących w szczególności prawa konstytucyjnego, sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego oraz ochrony praw człowieka. Posługuje się językiem angielskim i francuskim. Nigdy nie należał do partii politycznej.

Autorzy: Mateusz Mikowski, Agnieszka Ziemska

mm/ agzi/ lena/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -