W tym roku możliwe rozpoczęcie inwestycji na Odrze w ramach specustawy

Udostępnij

“Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku rozpoczną się procesy inwestycyjne (w ramach specustawy – PAP), modernizacyjne oczyszczalni. Oczywiście w grę wchodzi również budowa nowych sieci kanalizacyjnych na poszczególnych obszarach” – powiedział wiceminister Gróbarczyk podczas posiedzenia połączonych Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Wiceminister przypomniał, że specustawa ma służyć przede wszystkim usprawnieniu procedur inwestycyjnych dla przedsięwzięć zapewniających odpowiedni stan jakościowy oczyszczonych ścieków oraz zwiększenie stanu zasobów wodnych Odry.

“Dla nas najistotniejsze jest przygotowanie całego programu inwestycyjnego, z jednej strony modernizacji i rozbudowy, budowy nowych oczyszczalni ścieków w dorzeczu rzeki Odry, oraz inwestycji związanych z podnoszeniem poziomu wody na rzece Odrze” – stwierdził Gróbarczyk.

Wyjaśnił, że specustawa ma przede wszystkim usprawnić procedury inwestycyjne. “Przede wszystkim chcemy ograniczyć procedury związane z raportami oddziaływania środowiskowego oraz procedury związane z pozyskiwaniem pozwoleń na budowę” – podkreślił.

Dodał, że lista inwestycji, które będą realizowane została już wcześniej przygotowana w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

Jak wskazał, drugim elementem specustawy, poza inwestycjami w oczyszczanie ścieków, jest podnoszenie stanu wód Odry, czyli cały proces retencyjny.

Wiceminister wyjaśnił, że inwestycje w tym zakresie będą się m.in. wiązały z budową zbiorników retencyjnych i przekształceniem tych obecnie realizowanych w formie suchej na formę mokrą.

Wyjaśnił, że będzie to wymagało podjęcia negocjacji z instytucjami unijnymi i Bankiem Światowym, ponieważ umowy wyłączają możliwość zmiany zbiorników suchych na mokre. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Źródło:PAP

Zobacz

Premier: polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków unijnych

Polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków z Unii Europejskiej, o wiele więcej pieniędzy przekazywanych jest z budżetu państwa - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi". Premier zapowiedział też waloryzację rolniczych emerytur.

To USA stoją za wyciekami Nord Stream? “To rosyjska dezinformacja”

Idea, że USA stały za wybuchami gazociągów Nord Stream jest niedorzeczna i nie jest niczym więcej, niż funkcją rosyjskiej dezinformacji - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, odpowiadając na pytanie PAP. Jak dodał, USA dzieli się z Danią informacjami na temat incydentu.
- Reklama -

REKLAMA