Wicepremier Sasin: w żadnym wypadku nie groził nam blackout

Udostępnij

Część mediów donosiła o tym, że w czwartek nagle wyłączono bloki energetyczne: Połaniec, Opole, Kozienice, Bełchatów oraz Turów, oraz że w ostatnim czasie przestoje miał także najnowszy blok elektrowni Jaworzno.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany w piątek w TVP1 o to, czy to wyłączenia spowodowane letnimi remontami, czy też awariami, odparł: “Nie, to nic nadzwyczajnego, że takie rzeczy się dzieją. Tu są różne przyczyny, awarie też się zdarzają, przecież tego nie ma co ukrywać”.

Jak podkreślał, bloki energetyczne pracują bardzo intensywnie, choć – jak mówił – “zdarzają się awarie, potrzebne są rzeczywiście również remonty, szczególnie właśnie w tym okresie letnim, kiedy zapotrzebowanie na energię jest nieco niższe niż w okresie zimowym”.

“W żadnym wypadku nie groził nam blackout, czym straszy opozycja. My się dobrze przygotowujemy na ten okres zimowy” – zaznaczył Sasin. Szef MAP stwierdził też, że “już w zeszłym roku opozycja straszyła wyłączeniami prądu i (…) do niczego takiego nie doszło”.

“My rzeczywiście bardzo intensywnie pracowaliśmy nad tym, by zapewnić ciągłość produkcji energii. Pamiętajmy, że my jesteśmy w systemie znacznie szerszym niż tylko polski, jesteśmy w systemie europejskim. W tym systemie europejskim normalną rzeczą również jest import, eksport energii” – zaznaczył Sasin.

Jak podkreślił, w razie sytuacji kryzysowej “jesteśmy w stanie w każdym momencie (…) zaimportować tę energię z innych rynków”. “Ale też bardzo często wspieramy naszych partnerów, chociażby w ostatnich kilku miesiącach Niemcy czy Szwecję, które miały poważne problemy” – dodał.

Sasin przekonywał, że Polska produkuje “na tyle dużo energii, że w ostatnich miesiącach sporo energii również eksportowaliśmy”. “W tej chwili żeśmy to ograniczyli z tego względu, by tę ilość węgla, którą zabezpieczamy na zimę mieć na odpowiednim poziomie, (mieć) odpowiedni poziom zapasów. Ale w dalszym ciągu oczywiście te przepływy również między krajami istnieją” – zaznaczył wicepremier.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

ZUS: termin płatności bonem turystycznym został wydłużony do 31 marca 2023 r.

Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 r. Do tej pory z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowano ok. 3,7 mln. Jego największym beneficjentem są parki rozrywki w Małopolsce oraz sieci hoteli – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes Shella wzywa rząd Wielkiej Brytanii do nałożenia podatków m.in. na jego firmę

Prezes koncernu naftowego Shell wezwał we wtorek brytyjski rząd do nałożenia podatku od nadzwyczajnych zysków uzyskiwanych przez firmy sektora energetycznego, czyli m.in. na jego firmę, aby chronić najuboższych przed rosnącymi cenami energii.
- Reklama -

REKLAMA