Wiceprezes NBP: w przyszłym roku PKB wzrośnie o 1,4 proc.

Udostępnij

“Jutro będziemy prezentować naszą projekcję inflacji, projekcję PKB i wyraźnie z tej projekcji będzie widać osłabienie koniunktury. Prawdopodobnie w przyszłym roku, w naszej centralnej ścieżce w projekcji,(…) szacujemy, że to będzie prawdopodobnie 1,4 proc. wzrostu PKB, a więc znacznie słabiej niż w tym roku, w tym roku prawdopodobnie 4,7 proc. wzrostu PKB” – powiedziała wiceprezes.

Powiedziała też, że według danych, którymi na dziś dysponuje Narodowy Bank Polski, inflacja będzie mieć szczyt podczas tych wakacji “w lipcu, sierpniu”.

“To już nie powinno być dużo więcej niż ten odczyt z czerwca (15,6 proc. – PAP)” – oceniła.

“Następnie inflacja będzie powoli obniżać się w tym roku, a następnie, jeżeli zostanie utrzymana tarcza antyinflacyjna rządu, a mamy pewne przesłanki, bo były pewne wypowiedzi ze strony przedstawicieli rządu, że być może będzie tarcza antyinflacyjna utrzymana, to wtedy z radykalnym spadkiem inflacji będziemy mieć do czynienia w przyszłym roku” – stwierdziła Kightley.

Jej zdaniem na koniec przyszłego roku inflacja prawdopodobnie wyniesie około 6,7 proc. i to właśnie pod koniec przyszłego roku Rada Polityki Pieniężnej – według wiceprezes – będzie mogła podejmować decyzje dotyczące obniżek stóp procentowych.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Gróbarczyk: chcemy zwiększyć retencję wody z 7 do 15 proc.

Chcemy zwiększyć retencję wody w Polsce z obecnych 7 do 15 proc., służyć temu będzie cały pakiet inwestycji związanych z budową małych i dużych zbiorników, a także melioracjami rolnymi - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Polskim szklarniom musi wystarczyć 600 tys. ton miału. “Przynajmniej na rozpoczęcie sezonu”

Przez parę miesięcy był realny strach, że Polskie szklarnie w zdecydowanej większości opalane miałem węglowym, nie dostaną tego paliwa; zapowiedziana przez ministra rolnictwa pula 600 tys. ton miału powinna im wystarczyć na sezon, a przynajmniej na jego rozpoczęcie - powiedział w czwartek w Studiu PAP były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
- Reklama -

REKLAMA