Wiceszef MON: jeśli tylko Niemcy będą oczekiwały pomocy w walce z powodziami, będziemy działać

- Reklama -

O to, czy Polska może pomóc Niemcom i Belgii w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, Skurkiewicz pytany był w poniedziałek w Polskim Radiu 24. „Jeżeli będzie taka możliwość, takie wystąpienie – absolutnie. Jeżeli tylko to będzie ze strony władz niemieckich oczekiwane, będziemy działać” – odparł Skurkiewicz.

Podkreślił przy tym, że w pierwszej kolejności pomóc ze skutkami powodzi będą mogli strażacy. „Przypominam, że na przestrzeni tych ostatnich lat ze strony PSP podejmowany był szereg działań, jeśli chodzi o współpracę z krajami, które takiej pomocy potrzebowały” – dodał. „Jeżeli strona niemiecka będzie oczekiwała takiej pomocy, bez wątpienia jako Polska, jako rząd będziemy decydować, żeby taką pomoc wysłać” – powtórzył wiceszef MON.

Podczas największej od dziesięcioleci klęski powodzi wywołanej przez burze i ulewne deszcze w Niemczech zginęło co najmniej 157 osób. Zniszczeniu uległo wiele domów, mostów, dróg czy linii kolejowych. Powodzie dotknęły też Belgię, gdzie zginęło 31 osób. Nadal poszukuje się 163 osób.

W związku z trudną sytuacją w Niemczech premier Mateusz Morawiecki złożył kondolencje kanclerz tego kraju Angeli Merkel, obiecując jednocześnie pomoc polskich służb. Pomoc zaoferowana została również Belgii.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ krap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -