Wielkopolskie: w Gołuchowie urodziły się dwa żubry

Zobacz

- Reklama -

Małe żubry przebywają w stadzie pod opieką swoich matek Podusty i Poisencji II, które na razie nie pozwalają podejść opiekunom na tyle blisko, żeby sprawdzić ich płeć. Ojcem obydwu jest byk Pogaj.

Za kilka tygodni – jak informuje ośrodek – zostanie ogłoszony konkurs na imię dla żubrzątek, które musi się zaczynać na sylabę „po”, tak jak imiona innych żubrów w zagrodzie.

Obecnie zagrodę zamieszkuje 8 żubrów. To byk Pogaj, Podusta i Posencja II, ubiegłoroczne potomstwo Pogaja, Podusty i Poisencji II – Podborek i Podgajek, starsza córka Pogaja i Poisencji – Powójka i dwa obecnie narodzone żubry.

Pokazowa zagroda zwierząt w Gołuchowie została założona w 1977 roku. Pierwszy urodzony cielak otrzymał imię Podkówka. Przez 44 lata w gołuchowskiej zagrodzie mieszkało prawie 120 królewskich żubrów.

Żubr europejski jest największym ssakiem lądowym Europy. Miano „króla puszczy” zawdzięcza swoim rozmiarom i posturze. Dorosłe osobniki ważą ok. 400 – 500 kg (samice) i 600 -700 kg (samce), młode w momencie narodzin waży ok. 30 kg.

Żubry z natury są spokojne, ale w momencie zagrożenia potrafią rozpędzić się do prędkości 50-60 km/h i przeskoczyć ok. 2-metrową przeszkodę. Liczebność tego ssaka w Polsce szacowana jest na 2316 osobników (stan na koniec 2020 roku).

Gołuchowskie żubry można obserwować z platform widokowych, a zagrodę otacza bezpieczne ogrodzenie.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ itm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -