Witek o Polskim Ładzie: chcemy, żeby Polacy żyli tak, jak Europejczycy na Zachodzie

- Reklama -

„Czas nie stoi w miejscu, musimy iść do przodu” – mówiła Witek w sobotę w Tomaszowie Lubelskim odnosząc się do programu Polski Ład.

„Przygotowaliśmy projekt skierowany właściwie do wszystkich – Polski Ład” – wskazała Witek. Dodała, że chodzi o to, aby po roku zastoju związanego z pandemią iść do przodu. „Chcemy, aby Polska się rozwijała, żeby Polacy żyli tak, jak żyją Europejczycy na zachodzie Europy” – podkreśliła. Przypomniała, że w czasie pandemii ruszyły „programy pomocowe ze strony rządu, nie tylko dla przedsiębiorców”. „Żaden z programów społecznych nie został zatrzymany, wstrzymany ani zlikwidowany” – zaznaczyła.

Jak dodała, skuteczna realizacja Polskiego Ładu będzie możliwa przy akceptacji i wsparciu społeczeństwa.

„Wszystkie programy, które mamy do tej pory są podtrzymywane. Proponujemy kolejne” – podkreśliła marszałek Sejmu, odnosząc się do Polskiego Ładu. Dodała, że zmiany dotyczą m.in. sfery podatkowej: podniesienia kwoty wolnej od podatku, podniesienia drugiego progu podatkowego 32-proc. do 120 tys. zł. „Z tego skorzysta 18 mln Polaków” – stwierdziła.

Witek zwróciła uwagę, że Polski Ład będzie realizowany m.in. ze środków budżetu państwa i pieniędzy unijnych. „Rodzina jako centrum naszych działań, ale wokół mnóstwo programów, które mają przyspieszyć rozwój Polski, wprowadzić nas ponownie na ścieżkę szybkiego rozwoju, na której byliśmy jeszcze w 2019 r.” – wskazała Witek.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że Polski Ład to program długofalowy, a w pierwszej kolejności będą następowały zmiany w systemie podatkowym, aby ulżyć osobom o najniższych dochodach. „Nie wszystko można zrobić od razu, ale chcemy przede wszystkim unormalnić system podatkowy, on także dotyczy polskich rodzin. Do tej pory w Polsce mieliśmy taki system, że ci najbogatsi praktycznie nie odczuwali ciężarów podatkowych, największe ciężary odczuwali ci, którzy zarabiali najmniej, a także emeryci” – powiedziała Witek.

Zapowiedziała, że prace w Sejmie nad ustawami Polskiego Ładu rozpoczną się już na najbliższym posiedzeniu. „Mam zapowiedź ze strony pana premiera, że już na następnym posiedzeniu Sejmu, na najbliższym, wpłynie jedna z ustaw z pakietu Polskiego Ładu a potem będą wpływały kolejne. To jest bardzo ważne, bo te ustawy podatkowe chcielibyśmy przeprocedować jeszcze przed wakacjami, tak, żeby to było możliwe do wdrożenia w życie od 1 stycznia 2022 r.” – powiedziała marszałek Sejmu.

„Bierzemy się do pracy, w tej chwili w rządzie powstają ustawy, duży pakiet tych ustaw i one będą sukcesywnie spływać do parlamentu, a ja na pewno nie będę ich opóźniać, wręcz odwrotnie – jak będzie taka potrzeba, to będę organizować albo dodatkowe dni, albo dodatkowe posiedzenia Sejmu” – zapowiedziała Witek.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. W programie zaproponowano też m.in. zlikwidowanie odliczenia składki zdrowotnej od podatku. (PAP)

autor: Zbigniew Kopeć

kop/ mrr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -