Witek: współpraca państw Trójmorza miała dać Europie impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy

Zobacz

- Reklama -

Witek przypomniała, że „podczas drugiego szczytu inicjatywy Trójmorza, W 2017 r. prezydent Andrzej Duda podkreślał, że współpraca w ramach inicjatywy ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy”. „Dzisiaj z perspektywy niemal pięciu lat funkcjonowania projektu, możemy powiedzieć, że wszystkie te impulsy aktywnie kształtują podejmowane przez nas działania” – powiedziała.

Tłumaczyła, że „impuls zjednoczeniowy Trójmorze wysłało Europie już w momencie przyjęcia deklaracji w Dubrowniku. Udało się bowiem pod hasłem współpracy regionalnej spoić państwa Europy środkowo-wschodniej należące do Unii Europejskiej, państwa stosunkowo nowe w tej strukturze, jednak z ogromnym potencjałem rozwojowym i ogromnym potencjałem na przyszłość”.

Dodała, że „impuls integracyjny współpracy trójmorskiej to także spajanie naszych państw za pomocą sieci różnorodnych połączeń komunikacyjnych – transportowych, energetycznych oraz cyfrowych”. „Impuls modernizacyjny Trójmorza w pierwszej kolejności nawiązuje do wymiaru ekonomicznego, unowocześnienia gospodarek, rozwoju nowych technologii oraz sfery cyfrowo-informacyjnej” – mówiła. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ dki/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -