Wiwała: obecnie na rynku paliw zarabiają rafinerie, marże stacji paliw są bardzo niskie

Udostępnij

Według opublikowanych w środę przez firmę e-petrol.pl danych, ceny paliw w Polsce są najniższe w naszym regionie. Na stacjach paliw litr benzyny 95 kosztuje w Polsce 7,19 zł, tymczasem w Niemczech jest to w przeliczenia 8,15 zł, a w Czechach i na Słowacji – 8,64 zł. Z kolei olej napędowy w Polsce kosztuje 7,45 zł, na Litwie 8,46 zł, a najdrożej jest w Niemczech, gdzie za litr oleju trzeba w przeliczeniu zapłacić 9,07 zł.

„Jest to efekt niższych podatków niż te, które obowiązują w krajach sąsiednich. Po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej spadły u nas akcyza na paliwa, zrezygnowano z podatku od sprzedaży detalicznej, a najważniejsza jest oczywiście obniżka VAT” – powiedział PAP prezes i dyrektor generalny POPiHN.

Wiwała zwrócił także uwagę na niskie marże, jakie uzyskują obecnie stacje benzynowe w kraju. „Obecnie marża stacji paliw jest bardzo mała, z kolei marża hurtowników jest taka, żeby opłacało im się importować gotowe paliwa z zagranicy. W Polsce nie mamy dostatecznych mocy produkcyjnych, aby zaspokoić krajowe potrzeby. Podobnie zresztą jest w UE, gdzie również moce produkcyjne są za małe, dlatego trzeba importować gotowe paliwa spoza UE. W efekcie ceny hurtowe są wysokie, na czym zarabiają rafinerie, choć przez lata ich działalność była na granicy opłacalności” – powiedział Leszek Wiwała. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Litr benzyny Pb95 kosztuje. Najdrożej na Dolnym Śląsku

O 10 gr więcej niż w ubiegłym tygodniu kosztuje litr benzyny Pb95, a o 13 gr więcej wzrosła cena oleju. To efekt podwyżek w sprzedaży hurtowej - poinformował w środę portal e-petrol.pl. Najdrożej, 6,45 zł za litr za benzynę Pb95 zapłacimy na Dolnym Śląsku - dodano.

Czy nowe prawo zniechęci przedsiębiorców do obniżania cen? Interweniuje branża cyfrowa

Związek Cyfrowa Polska apeluje do Urzędu Ochrony Konkurencji i...
- Reklama -

REKLAMA