Władze Krakowa apelują o dopłaty także do ogrzewania domów gazem czy prądem

Udostępnij

Kraków był pierwszym miastem w Polsce, w którym zaczęła obowiązywać od września 2019 roku tzw. uchwała antysmogowa całkowicie zakazująca użytkowania pieców na paliwa stałe, w tym węgiel do ogrzewania domów i mieszkań.

Jak przypomniał w piątek Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej, obecnie miasto jest na etapie końcowym realizacji programu ograniczania niskiej emisji, co znaczy, że większość krakowian zlikwidowała piece na paliwa stałe i zrezygnowała z opalania domów węglem.

„Propozycja rządowa, dotycząca dopłaty 3 tys. zł. do każdego domu opalanego węglem w przypadku Krakowa nie jest dogodnym rozwiązaniem” – wskazał wiceprezydent.

W piątek Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania. W głosowaniu odrzucone zostały poprawki opozycji, w tym KO, zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną i podwyższenie wysokości dodatku z 3 do 6 tys.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ drag/

Źródło:PAP

Zobacz

Ropa naftowa w piątek rano drożeje

W piątek po godz. 8 ropa naftowa Brent na giełdzie w Londynie drożeje o 0,28 proc., do 87,42 dol. za baryłkę. W górę idą też notowania ropy naftowej WTI na giełdzie w Nowym Jorku o 0,31 proc., do 81,48 dol. za baryłkę.

OPEC+ rozważa cięcie wydobycia ropy o 2 mln b/d na listopad – Bloomberg

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy (OPEC+) rozważają zmniejszenie wydobycia ropy o 2 mln baryłek dziennie na listopad – poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na źródła.
- Reklama -

REKLAMA