- Reklama -

Włochy: kolejki do zabytków i restauracji w pierwszy weekend złagodzonych restrykcji

Zobacz

- Reklama -

Po miesiącach przerwy do życia wracają historyczne miasta, do których w majowy weekend przyjeżdżają pierwsi turyści; na razie głównie Włosi z najbliższych okolic.

Ludzie stoją w kolejkach do stopniowo otwieranych zabytków, a także do restauracji, przy czym – jak zauważono – chęć zjedzenia obiadu czy kolacji w lokalu gastronomicznym jest silniejsza od obaw przed niepogodą.

Właściciele wielu restauracji, cytowani w mediach, przyznają, że zainteresowanie znacznie przewyższa ich możliwości. Są one zaś ograniczone, bo na mocy przepisów rządu dozwolona jest tylko obsługa przy stolikach na zewnątrz. Władze niektórych miast wychodzą naprzeciw restauratorom i pozwalają im ustawiać stoliki przed lokalami tam, gdzie wcześniej ich nie było lub powiększyć zajmowaną przez nie przestrzeń.

W sobotę klientów wielu restauracji w Rzymie nie zniechęciła nawet zmienna pogoda – opady deszczu i wiatr. Siedzieli w ogródkach restauracyjnych pod parasolami.

W Wenecji podczas pierwszego weekendu w żółtej strefie złagodzonych restrykcji po prawie pół roku zostały otwarte historyczne kawiarnie na placu Świętego Marka, w tym chętnie odwiedzana przez turystów Caffe Florian. Właściciele lokalu wyrazili nadzieję na rychły powrót zagranicznych turystów do miasta.

„To wielki dzień dla nas” – powiedział właściciel Caffe Quadri, lokalu znajdującego się po drugiej stronie placu. Wyraził zadowolenie z wyników pierwszego dnia otwarcia.

Dziennik „Corriere della Sera” informuje o powrocie Włochów do kin. W całym kraju od końca kwietnia otwarto ich w reżimie sanitarnym 120 i liczba ta stale rośnie – dodaje gazeta. Widzowie muszą mieć maseczki i mogą zająć połowę miejsc przy zachowaniu dystansu.

Dużym zainteresowaniem widzów cieszy się nagrodzony właśnie Oscarem amerykański film „Nomadland” w reżyserii Chloe Zhao.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -