Włochy/ Konfederacja Przemysłowców: potrzebne plany możliwego racjonowania energii

Udostępnij

Szef wpływowej organizacji przedsiębiorców, cytowany we wtorek przez prasę, wystosował apel do ustępującego rządu Mario Draghiego i partii koalicyjnych: „Prosimy, by poważnie i natychmiast przystąpić do przygotowania ewentualnego planu racjonowania energii”. W wywiadzie telewizyjnym Bonomi przypomniał, że Niemcy już pracują nad takimi planami. „Nie możemy być nieprzygotowani” – przekonywał.

„Od pierwszego października rozpoczyna się sezon grzewczy i firmy nie będą wiedziały, jak stawić temu czoło. Prosimy o wyznaczenie pułapu ceny gazu, a jeśli nie stanie się to w UE, musimy zrobić to na poziomie krajowym; apelujemy o to od miesięcy” – stwierdził Bonomi.

„Prosimy też o zawieszenie certyfikatów ETS, czyli ich zakupu, bo szaleństwem jest płacenie za nie obecnych cen” – dodał.

Poza tym szef Konfederacji Przemysłowców zaapelował o to, by część krajowej produkcji energii odnawialnej przeznaczyć na potrzeby przemysłu, jak ma to miejsce w innych krajach europejskich. Jego zdaniem w przemyśle należy interweniować w sprawie rachunków za dostawy energii, wykorzystując w tym celu także środki unijne.

Bonomi oświadczył, że sprawy cen energii i przyszłości przedsiębiorstw powinny być tematem kampanii przed wyborami parlamentarnymi 25 września. „Rozumiem, że to niewygodny temat podczas kampanii, ale należy wysłuchać wołania biznesu” – dodał.

Ustępujący rząd Draghiego, którego kompetencje po lipcowej dymisji są ograniczone do spraw bieżących, “może i powinien interweniować” w sprawie kryzysu energetycznego – uważa prezes organizacji przemysłowców.

Źródło:PAP

Zobacz

Soboń: w tym tygodniu pierwsze szczegóły na temat podatku od zysków nadzwyczajnych

Spodziewam się, że w tym tygodniu określimy zakres, podstawę, stawkę i sposób realizacji podatku od zysków nadzwyczajnych - powiedział w poniedziałek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że będzie to podatek wprowadzany w sytuacji nadzwyczajnej i nie będzie trwałym elementem systemu podatkowego.

Lasy Państwowe do końca sierpnia sprzedały klientom ponad 0,5 mln m sześc. “gałęziówki”

Do końca sierpnia br. Lasy Państwowe sprzedały 545 tys. m sześc. tzw. gałęziówki; to o 46 proc. więcej niż w 2021 r. - poinformowały PAP Lasy Państwowe. Dodano, że o ponad 40 proc. wzrosła też sprzedaż grubszego drewna opałowego.
- Reklama -

REKLAMA