Włochy: Lidia Maksymowicz, więziona jako dziecko w Auschwitz gościem telewizji RAI

Udostępnij

Polka pochodzenia białoruskiego trafiła do Auschwitz w wieku trzech lat; została tam rozdzielona z rodzicami i dziadkami. W obozie była poddawana okrutnym eksperymentom medycznym doktora Mengele. Była tam do dnia wyzwolenia 27 stycznia 1945 roku. Po wojnie została adoptowana przez kobietę z Krakowa. Tam nadal mieszka. Ze swoją matką spotkała się dzięki Czerwonemu Krzyżowi w 1962 roku na terenie ówczesnego ZSRR.

Lidia Maksymowicz powiedziała w programie telewizji RAI „Che tempo che fa”, że choć była małym dzieckiem, to jej wspomnienia z obozu są tak silne i okrutne, że pozostały w niej do chwili obecnej. Podkreśliła, że pamięta to, co działo się w baraku dla dzieci i rozdzielenie z matką. Jak dodała, czasem jej matka zakradała się do niej i przynosiła jedzenie.

„Nie było tam między nami, dziećmi ani solidarności, ani przyjaźni, ale instynktowna walka o przeżycie” – podkreśliła.

Opowiedziała o eksperymentach Mengele, których była ofiarą. Jak dodała, przychodził do baraku i osobiście wybierał do nich dzieci. Pamięta, że ukrywała się przed nimi wraz z innymi dziećmi, by nie zostały zauważone.

„Pobierano nam krew, a na to miejsce wstrzykiwano sól fizjologiczną. Stałam się prawie przezroczysta” – dodała Lidia Maksymowicz.

Jej historię przedstawiono wcześniej we włoskim filmie dokumentalnym „70072: dziewczynka, która nie umiała nienawidzić”.

Wstęp do książki Lidii Maksymowicz i Paolo Rodariego napisał papież Franciszek. W maju zeszłego roku podczas audiencji generalnej w Watykanie papież pocałował kobietę w numer obozowy wytatuowany na jej ręce.

We wprowadzeniu do książki papież wyjaśnił, wspominając to wydarzenie: „To był mój prosty gest pojednania po to, aby pamięć o przeszłości zachowała się żywa i abyśmy mogli się uczyć z mrocznych stronic historii, by się nie powtórzyła”.

W środę odbędzie się oficjalna prezentacja książki w gmachu Senatu w Rzymie.

Lidia Maksymowicz wkrótce ponownie spotka się z papieżem. Jak wyznała, nie spodziewała się gestu papieża, który ze łzami w oczach nachylił się i ucałował jej nadgarstek.

Prowadzący program Fabio Fazio zaapelował do włoskich rodziców, by dali jej książkę swoim dzieciom do przeczytania.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ tebe/

Źródło:PAP

Zobacz

e-petrol.pl: benzyna Pb 95 zdrożała o 22 groszy, do 6,87 zł za litr; tanieje olej napędowy

Benzyna Pb 95 ustanowiła historyczny rekord cenowy - podrożała o 22 groszy i za jej litr trzeba zapłacić 6,87 zł. Tanieje natomiast olej napędowy - zwrócił uwagę w środę portal e-petrol.pl.

Inflacja w strefie euro: Jak bardzo źle może być?

Strefa Euro stoi w obliczu największej presji cenowej od...
- Reklama -