Włochy: polska delegacja z kombatantami na mszy na cmentarzu 2. Korpusu w Loreto

- Reklama -

Na cmentarzu w Loreto spoczywa około 1100 polskich żołnierzy, którzy zginęli na froncie adriatyckim. Polscy weterani uczestniczyli w uroczystości rocznicowej we Włoszech po raz pierwszy od wybuchu pandemii.

Na mszy u stóp sanktuarium był 97-letni kapitan Władysław Dąbrowski, weteran 2. Korpusu Polskiego, uczestnik walk m.in. o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię.

Na uroczystości przybył także urodzony w 1930 roku porucznik Janusz Maksymowicz, weteran Armii Krajowej, powstaniec warszawski, członek Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie Urzędu.

W mszy odprawionej przez księdza Tomasza Frączka – kustosza sanktuarium diecezjalnego San Geminiano w Modenie – uczestniczyła córka dowódcy 2. Korpusu, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. Obecny był też szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Ksiądz Frączek powiedział w kazaniu, że żołnierze 2. Korpusu „mieli odwagę, ale mieli też wspaniałego wodza” – generała Andersa. „Żołnierze nigdy nie umierają, żołnierze idą na wieczną wartę” – dodał.

Polska delegacja złożyła wieńce.

Następnie podczas uroczystości wyrażono wdzięczność osobom, które – jak podkreślano – w sposób szczególny pielęgnują pamięć o żołnierzach 2. Korpusu Polskiego poległych w walkach o wyzwolenie Włoch.

Minister Kasprzyk uhonorował zasłużonych medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Podziękował także zgromadzeniu sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu za wieloletnią opiekę nad cmentarzem w Loreto.

Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymał ksiądz Tomasz Frączek.

Medalami „Pro Patria” uhonorowani zostali ambasador Anders, polska konsul generalna w Rzymie Agata Ibek-Wojtasik, komendant straży miejskiej z Loreto Giovanni Papa i burmistrz Loreto Moreno Pieroni.

Minister Kasprzyk podkreślił w przemówieniu, że 77 lat temu „polski żołnierz oddawał swoje życie za wolność Polski, Italii, Europy”. Mówił o milionie Polaków wywiezionych na Sybir, gdzie byli – jak dodał – „niewolnikami” Rosji.

Jak zaznaczył, mówiąc o 2. Korpusie, „z tych niewolników powstała potem armia zwycięzców”.

Ambasador Anders podkreśliła, że region Marche, w tym Ankona i inne miejscowości, zawdzięczają wolność polskim żołnierzom. Jak dodała, Loreto jest „miejscem-świadkiem” ich poświęcenia.

W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz Ankony i Loreto.

Z Loreto Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -