Włochy – prasa: premier Draghi przygotowuje reformy w związku z Funduszem Odbudowy

Zobacz

- Reklama -

Według gazety nakreślając kalendarz reform Draghi nie obawia się prób powstrzymania przez szeroką koalicję, tworzącą jego rząd jedności narodowej.

Projekt ten obejmuje opracowanie szczegółowych zasad realizacji planu ożywienia i odbudowy do końca tego miesiąca, następnie przepisów upraszczających procedury w różnych sektorach, dekretu w sprawie konkurencji, zmian w systemie podatków od dochodów osobistych, a potem reformę wymiaru sprawiedliwości, dotyczącą procesów cywilnych i karnych. W tym ostatnim przypadku chodzi o konieczność skrócenia postępowań, które we Włoszech trwają latami. Draghi położył na to nacisk przedstawiając w parlamencie szczegółowy krajowego planu odbudowy. Reformy tej domaga się też Unia Europejska.

Jak stwierdza rzymska gazeta, premier daje sobie trzy miesiące na reformy – „kluczowe, bardzo delikatne i o fundamentalnym znaczeniu”. Ten bogaty kalendarz działań ma przynieść pierwsze owoce do końca lipca, a prace mają potrwać do końca lata.

„To plan marszu, wokół którego Mario Draghi chce skoncentrować wiele ze swych wysiłków, by dotrzymać zobowiązań wziętych wobec kraju i Brukseli i kontynuować pracę, dla której rząd ten został powołany” – zaznacza „La Repubblica”.

Środki dla Włoch z unijnego Funduszu Odbudowy to 191,5 miliarda euro, a rząd w Rzymie przeznaczył dalsze 30,6 mld euro na sfinansowanie uzupełniającego planu krajowego. Ponadto do 2032 roku postanowiono wyasygnować jeszcze 26 mld euro na konkretne inwestycje. W sumie będzie to około 248 miliardów euro.

Przyjęty przez obie izby parlamentu plan podzielony został na sześć bloków, nazwanych misjami. To inwestycje w digitalizację i innowacje oraz kulturę w wysokości 50 mld euro, a także w transformację ekologiczną, infrastrukturę, oświatę, integrację społeczną i zdrowie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -