Włochy: uroczystości w 77. rocznicę wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski

- Reklama -

18 lipca 1944 roku 2. Korpus Polski wyzwolił portowe miasto Ankona nad Adriatykiem. Zdobycie Ankony i całej nadadriatyckiej części regionu Marche, które było samodzielną operacją polskiego wojska, przyczyniło się do skrócenia czasu walk aliantów z Niemcami we Włoszech.

Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że pandemia odcisnęła duże piętno na jego podopiecznych.

„Wielu kombatantów odeszło w ostatnim czasie na wieczną wartę, inni podupadli na zdrowiu. We Włoszech nie ma już weteranów 2. Korpusu Polskiego. Większość żyjących żołnierzy generała Andersa nie czuje się już na siłach, by pokonywać trud zagranicznych podróży” – zaznaczono w komunikacie przekazanym PAP.

„Dlatego tak bardzo cieszy, że w skład polskiej delegacji, która weźmie udział w obchodach rocznicowych, wejdą przedstawiciele środowiska kombatanckiego” – dodano.

Hołd wyzwolicielom Ankony i ich dowódcy oddadzą ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders i szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Obchody rozpoczną się w sobotę w pobliskim Loreto, gdzie znajduje się słynna bazylika, uratowana od pożaru w 1944 roku przez polskich żołnierzy. Na tamtejszym cmentarzu wojennym spoczywa około 1100 polskich żołnierzy, którzy zginęli na froncie adriatyckim. Na terenie nekropolii, położonej w pobliżu sanktuarium, z której rozciąga się sugestywna panorama, w sobotnie popołudnie odprawiona będzie msza. Złożone zostaną wieńce.

Spotkanie na jednym z czterech polskich cmentarzy wojennych we Włoszech będzie też, jak zapowiedzieli organizatorzy obchodów, okazją do wyrażenia wdzięczności wobec osób, które w sposób szczególny pielęgnują pamięć o żołnierzach 2. Korpusu Polskiego poległych w walkach o wyzwolenie Włoch.

Minister Kasprzyk uhonoruje zasłużonych medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” oraz podziękuje tutejszemu Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu za wieloletnią opiekę nad cmentarzem w Loreto.

Główne rocznicowe uroczystości odbędą się w niedzielę przy XIX-wiecznej bramie miasta – Porta Santo Stefano, którą polscy żołnierze przekroczyli 77 lat temu. Polska delegacja spotka się tam z władzami i mieszkańcami miasta, by wspólnie upamiętnić przełamanie niemieckich pozycji przez żołnierzy 3. Pułku Ułanów Karpackich i 2. Batalionu Strzelców Karpackich oraz ich zwycięskie wkroczenie do miasta.

Podczas uroczystości głos zabiorą burmistrz Ankony Valeria Mancinelli, ambasador Anders oraz minister Kasprzyk. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczy medalem „Pro Bono Poloniae” burmistrz Mancinelli, która od wielu lat patronuje obchodom rocznicy wyzwolenia miasta przez polskich żołnierzy.

Polska i włoska delegacja złożą kwiaty przy tablicy w hołdzie żołnierzom 2. Korpusu, znajdującej się na bramie oraz przy pomniku upamiętniającym włoski ruch oporu w Parco del Pincio.

2. Korpus Polski podszedł pod Ankonę – ważny pod kątem strategicznym port – w efekcie działań pościgowych prowadzonych wzdłuż wybrzeża od połowy czerwca do połowy lipca 1944 r.

17 lipca rano ruszyło natarcie polskie w kierunku na Ankonę. Dzięki manewrowi oskrzydlającemu 5. Kresowej Dywizji Piechoty 18 lipca 1944 roku do miasta wkroczyli polscy żołnierze.

Straty po stronie polskiej wyniosły 39 poległych oficerów oraz 338 zabitych i rannych szeregowych. W czasie działań nad Adriatykiem 2. Korpus Polski stracił łącznie 496 żołnierzy. 1789 zostało rannych, a 139 uznano za zaginionych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -