Wnioski o zmianę taryf na energię na etapie postępowania wyjaśniającego – URE

Udostępnij

„Trzech sprzedawców energii złożyło wnioski o zmianę obowiązujących taryf. Wnioski składane były w czerwcu, jesteśmy na etapie postępowania wyjaśniającego. Przedsiębiorstwa zostały poproszone o dodatkowe informacje” – powiedział Gawin na spotkaniu prasowym.

Jak poinformował, przedsiębiorstwa wskazują m.in. na zwiększone zapotrzebowanie na energię przez klientów końcowych.

„Spółki argumentują to sytuacją geopolityczną, napływem osób z Ukrainy” – powiedział prezes URE.

„Jest to elementem postępowania wyjaśniającego. Poprosiliśmy o dane, które mają to potwierdzić” – dodał Gawin.

Prezes URE prowadzi postępowania taryfowe, badając, czy wnioskowane przez przedsiębiorców taryfy spełniają wymagania określone prawem i przedstawiają jedynie uzasadnione koszty przedsiębiorców. Jak wskazuje URE, koszty uzasadnione nie są tożsame z kategorią kosztów księgowych.

Prezes URE wyjaśnił, że w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się obrotem energią, większość kosztów stanowią koszty przeniesione, w tym koszty energii.

Sprzedawcy z urzędu, dla których URE zatwierdza taryfy na sprzedaż do gospodarstw domowych, to: Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót. Wniosku nie złożyło PGE Obrót.

Z informacji portalu Wysokienapięcie. pl wynika, że najniższy wiosek opiewa na ok. 6 proc. wzrostu do końca 2022 roku.

W przypadku zatwierdzenia korekt taryf, przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić je w życie najwcześniej 14, a najpóźniej 45 dni od decyzji regulatora. Jeśli URE odmówi zatwierdzenia taryfy, firmy mogą się odwoływać. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Europa walczy z inflacją. Rekordowe wskaźniki m.in. w Niemczech, Holandii i Włoszech

Inflacja jest obecnie najwyższa od ponad 80 lat w Holandii, od ponad 70 lat w Niemczech, od ponad 30 lat we Włoszech i Francji i od ponad 20 lat w Turcji. Kraje Europy walczą z cenami rosnącymi w wyniku pandemii Covid-19 i chaosem w łańcuchach dostaw, a także konsekwencjami wojny na Ukrainie, powodującymi wzrost kosztów paliw i żywności.

Umowa z dostawcą SaaS. Co trzeba wiedzieć?

SaaS (Software as a Service), czyli „oprogramowanie jako usługa”,...
- Reklama -

REKLAMA