Czy wyczucia rytmu da się nauczyć?

Udostępnij

Wyczucie rytmu mamy zapisane w genach. Autorzy artykułu, który ukazał się na łamach periodyku „Nature Human Behaviour” (https://www.nature.com/articles/s41562-022-01359-x) zidentyfikowali aż 69 miejsc w genomie, które wpływają na wyczucie rytmu człowieka.

Wskazane przez nich geny pełnią jednocześnie istotne role w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego. Biorą udział m.in. we wczesnym rozwoju obszarów mózgu odpowiedzialnych za koordynację ruchową, zdolności słuchowe.

“Za wyczucie rytmu nie odpowiada pojedynczy gen; na tę zdolność wpływa wiele różnych genów” – mówi współautorka badania prof. Reyna Gordon z Vanderbilt University.

Dodaje ona, że “zdolność do stukania, klaskania i tańczenia w rytm muzyki znajdują się w samym centrum muzykalności człowieka”.

Dalsza analiza wskazała kolejne zależności. Okazało się, że geny wyczucia rytmu są powiązane też z innymi procesami, w tym z chodzeniem, oddychaniem, a także cyklami dobowymi.

“Ta praca kładzie podwaliny od zrozumienie biologii muzykalności i jej powiązań z innymi ludzkimi cechami” – stwierdza współautorka odkrycia, prof. Lea Davis.

Badacze doszli do swoich wniosków po przeanalizowaniu informacji genetycznej ponad 600 tys. osób – klientów firmy 23andMe (oferującej testy genetyczne), którzy wyrazili zgodę na udział równiez w tym projekcie.

“Potężna liczba dobrowolnych uczestników oznaczała unikalną możliwość wychwycenia nawet słabych genetycznych sygnałów. Uzyskane wyniki oznaczają duży krok w stronę naukowego zrozumienia związków między muzykalnością i genetyką” – mówi dr David Hinds, ekspert z 23andMe. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

UE inwestuje w recykling baterii litowo-jonowych w Polsce

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek inwestycję w wysokości ponad 70 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 w rozwój technologii recyklingu baterii litowo-jonowych na Śląsku.

Sasin: połączenie Orlenu z PGNiG może spowodować spadek cen dla odbiorców

Połączenie PKN Orlen z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem może się przyczynić do spadku cen produktów firmy dla odbiorców końcowych - ocenił w środę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
- Reklama -

REKLAMA