- Reklama -

Wyposażony w sensory wózek inwalidzki badał dostępność chodników w Brukseli

Zobacz

- Reklama -

Przez półtora roku belgijscy planiści testowali przy użyciu specjalistycznego wózka inwalidzkiego dostępność i jakość chodników w Brukseli, zwłaszcza pod kątem tego, czy spełniają one wymogi przyjętego przez stołeczne władze jeszcze w 2019 r. planu poprawy mobilności w mieście.

Wyposażony w specjalistyczne czujniki wózek odnotowywał m.in. nachylenie, śliskość czy wyboistość powierzchni. W ten sposób przebadanych zostało 150 tras pieszych w stolicy Belgii. Sprawdzano m.in. dostępność popularnych skwerów, tras spacerowych oraz centrum miasta dla osób z niepełnosprawnościami i starszych, w tym mających problemy z poruszaniem się oraz rodziców poruszającymi się z małymi dziećmi i nierzadko korzystających z wózków dziecięcych.

„Naszym celem było określenie, jaki rodzaj materiałów i jakie instalacje najlepiej się sprawdzają, jeśli chodzi o komfort poruszania się. Dwie trzecie mieszkańców Brukseli większość spraw załatwia pieszo. I tak wiemy już np., że niektóre stosowane dotychczas nawierzchnie nie sprawdziły się, bo były zbyt śliskie, a bruk zbyt wyboisty” – powiedziała Inge Paemen z projektu na rzecz mobilności „Bruxelles Mobilite”. Dodała również, że trwające półtora roku badanie umożliwiło władzom miasta zweryfikowanie jakości niekórych materiałów przy dłuższym użytkowaniu.

Zebrane podczas badania informacje zapisane zostały w centralnej bazie danych, która teraz posłuży miejskim urzędnikom do opracowania wytycznych odnośnie lepszego dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb pieszych, w szczególności osób z utrudnieniami w poruszaniu się.

„Przestrzeń publiczna powinna być dostępna dla wszystkich i to jest największe wyzwanie, jakie stoi przed władzami regionu stołecznego Brukseli. Przy projektowaniu nowych obiektów oraz przebudowie już istniejących konieczne jest uwzględnianie potrzeb wszystkich użytkowników” – powiedział rzecznik projektu. (PAP)

jowi/ mk/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -