Wywiad wojskowy Ukrainy: separatyści zabezpieczają budynki dla celów propagandowych

Zobacz

- Reklama -

Według informacji Głównego Zarządu Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy „rosyjska propaganda wydaje znaczne pieniądze na informacyjną produkcję, by stworzyć fałszywe zagrożenie rozwoju działań bojowych rzekomo z winy Ukrainy”.

Stwierdzono, że samozwańcze władze w celu „produkcji fałszywych reportaży imitują remont bunkrów, placówek medycznych”. Wzmacniają też ochronę budynków administracyjnych i magazynów rezerw żywności – dodano.

„Koszty przeprowadzenia prac w niektórych przypadkach zawyżane są dziesiątki razy pod pozorem rzekomego pilnego przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego” – czytamy w komunikacie ukraińskiego ministerstwa obrony.

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego wśród mieszkańców na terenie samozwańczych republik są rozsiewane pogłoski na temat tego, że muszą robić zapasy wody, produktów spożywczych, leków i opału.

Dzień wcześniej portal Nowosti Donbasa, a za nim szereg ukraińskich mediów, napisał, że separatyści zarządzili przygotowanie bunkrów i miejsc w szpitalach. Według tych doniesień m.in. budynki administracji miały być zabezpieczane workami z piaskiem, a z urzędów miały być wywożone archiwa.

W Donbasie obserwowane jest od pewnego czasu zaostrzenie sytuacji bezpieczeństwa. Rosja, która zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą i na zaanektowanym Krymie, oskarża o eskalację na linii rozgraniczenia Kijów. Ukraina zapewnia natomiast, że jest oddana idei dyplomatycznego i politycznego uregulowania konfliktu.

W środę naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow poinformował, że jednym z wariantów rozwoju wydarzeń jest prowokowanie przez Rosję sił zbrojnych Ukrainy do realizowania działań bojowych na tymczasowo okupowanym terytorium Donbasu, a następnie oskarżenie Ukrainy o naruszenie istniejących uzgodnień.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -