Wzrost cen paliw w Polsce ma fundamenty rynkowe – UOKiK

Udostępnij

“Nasza analiza wykazała, że ceny paliw w Polsce są ściśle powiązane z europejskim rynkiem i sytuacją makroekonomiczną. Będziemy kontynuować obserwację rynku i gruntownie przeanalizujemy każdy sygnał wskazujący na możliwość występowania praktyk ograniczających konkurencję na tym rynku. Jako urząd antymonopolowy nie mamy jednak bezpośredniego wpływu na poziom cen stosowanych przez przedsiębiorców” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Z analiz urzędu wynika, że wzrost cen paliw, który miał miejsce w ostatnich miesiącach w Polsce wynika z obiektywnych czynników rynkowych. Najważniejsze z nich to: spadek mocy przerobowych rafinerii działających w Europie spowodowany m.in. zamknięciem części z nich w ostatnich latach z powodu ograniczonych perspektyw branży (przewidywany spadek zużycia benzyny związany z przejściem na samochody elektryczne), problemy krótkoterminowe (znaczny spadek popytu na paliwa w pierwszym okresie pandemii) oraz wzrost cen ropy naftowej i kursu dolara amerykańskiego (w relacji do PLN), w którym jest ona wyceniana, a także znaczne ograniczenie eksportu paliw przez Chiny w 2022 roku i sankcje nałożone na Rosję, która jest znaczącym eksporterem zarówno ropy naftowej, jak i gotowych paliw, w tym benzyny.(PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

KNF nałożyła na Leszka Czarneckiego 20 mln zł kary

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 20 mln zł kary na Leszka Czarneckiego za niedochowanie przez niego zobowiązania inwestorskiego - poinformowała KNF w czwartkowym komunikacie. Podobna była przyczyna nałożenia przez KNF kary na LC Corp B.V. - w wysokości 2,4 mln zł.

Praca hybrydowa: miała poprawić efektywność, a stała się kością niezgody

87 proc. pracowników biorących udział w badaniu Microsoft Work...
- Reklama -

REKLAMA