Wzrosty na Wall Street

Udostępnij

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,18 proc. i wyniósł 32.969,23 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,29 proc. i wyniósł 4.140,77 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował 0,41 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.431,53 pkt.

„Na całym świecie od wielu dziesięcioleci nie widzieliśmy takiego spowolnienia, które byłoby tak zsynchronizowane” – powiedziała Frances Stacy, dyrektorka ds. strategii w Optimal Capital Advisors LLC.

Zbliża się najważniejsze wydarzenie tego tygodnia – sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole, podczas którego prezes Fed Jerome Powell będzie miał szansę na zasygnalizowanie rynkom spodziewanej ścieżki podwyżek stóp procentowych.

Powell wystąpi w Jackson Hole w piątek i oczekuje się, że ponownie ogłosi, iż Fed będzie nadal podwyższać koszt kredytu, by kontrolować inflację.

Główny ekonomista Goldman Sachs Group Inc. Jan Hatzius wskazywał możliwość spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych w USA.

“Mieliśmy dwie podwyżki stóp procentowych po 75 pb (czerwiec i lipiec). Naszym oczekiwaniem jest, że wrześniowa podwyżka wyniesie 50 pb. Nie sądzę, że Powell będzie mówił konkretnie o wielkości podwyżek, ale że powie, iż istnieje ryzyko nadmiernego zacieśniania kosztu pieniądza, dlatego warto iść trochę wolniej” – powiedział Hatzius.

Bed Bath & Beyond rósł o 18 proc. po tym, jak “Wall Street Journal” poinformował, że sprzedawca artykułów gospodarstwa domowego zapewnił sobie źródła finansowania, aby zwiększyć swoją płynność.

Advance Auto Parts spadał około 10 proc. po gorszych od oczekiwań wynikach kwartalnych. To był w środę lider spadków spośród spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500.

Akcje Nordstrom spadły o 20 proc. po obniżeniu całorocznej prognozy zysku.

Wśród najlepiej zachowujących się branż byli operatorzy turystycznych linii morskich. Norwegian Cruise Line Holdings zyskał 8 proc., Royal Caribbean Group wzrósł o 7 proc., a Carnival podrożał 5 proc.

Petco Health and Wellnes Company stracił na wartości prawie 8 proc. po obcięciu całorocznych prognoz zysków i przychodów.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w lipcu pozostały bez zmian mdm wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 2,2 proc. mdm, po rewizji z +2 proc. Oczekiwano spadku o 0,8 proc.

Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu w lipcu w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3 proc. wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 0,3 proc., po rewizji z +0,4 proc. Tu oczekiwano wzrostu o 0,2 proc. mdm.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w lipcu przez Amerykanów, spadła o 1 proc. miesiąc do miesiąca – podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów spadnie o 2,6 proc.

Rentowność 10-letnich UST rosła o 5 pb. do 3,09 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji zyskała 9 pb. do 3,28 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -27 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 29 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 94,55 USD za baryłkę, po wzroście o 0,85 proc., październikowe futures na Brent idą w górę o 0,55 proc. do 100,63 USD/b.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 3,28 mln baryłek, czyli o 0,77 proc. do 421,672 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 27 tys. baryłek, czyli o 0,01 proc. do 215,647 mln baryłek. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Polskie magazyny gazu – w jakim stopniu są zapełnione?

Magazyny gazu w Polsce są wypełnione w 100 proc.; prowadzimy stabilną eksploatację gazu ziemnego z naszych złóż nie tylko w Polsce, ale też na szelfie Morza Północnego – poinformował w środę we Wrocławiu wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

Uruchomienie Baltic Pipe z premierami Polski i Danii

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek weźmie udział w uroczystości uruchomienia gazociągu Baltic Pipe w Goleniowie - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Oprócz szefa polskiego rządu w wydarzeniu będzie uczestniczyć m.in. premier Danii Mette Frederiksen.
- Reklama -

REKLAMA