- Reklama -

Wzrosty na Wall Street i rekord S&P 500 po mocnych wynikach Apple i Facebooka

Zobacz

- Reklama -

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,71 proc., do 34.060,36 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł 0,68 proc., do 4.211,47 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,22 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.982,55 pkt.

„Trend na rynku pozostaje pozytywny. Spodziewamy się jednak, że otoczenie będzie teraz bardziej niepewne, ponieważ utrzymają się napięcia między lepszym wzrostem gospodarczym i perspektywami zysków a potencjałem dla wyższych podatków i stóp procentowych w miarę normalizacji sytuacji w gospodarce” – powiedział Keith Lerner, główny strateg rynkowy w Truist.

Notowania Apple rosły 0,5 proc. Koncern w pierwszym kwartale 2021 roku zwiększył swoje przychody o 54 proc., do 89,58 mld USD (rynek spodziewał się 77,36 mld USD).

Akcje Facebooka szły w górę o 5 proc. Przychody Facebooka w pierwszym kwartale 2021 roku wzrosły o 48 proc., do 26,17 mld USD, a rynek szacował je na 23,67 mld USD.

Caterpillar spadał o 3 proc., mimo że zysk na akcję w pierwszym kwartale wyniósł 2,87 USD. Rynek oczekiwał zysku w wysokości 1,94 USD.

Ford szedł w dół o 10 proc. Firma podała, że niedobór podzespołów elektronicznych na rynku może spowodować spadek produkcji w drugim kwartale o połowę.

Akcje Comcast rosły 3,5 proc. Zysk na akcję w pierwszym kwartale wyniósł 76 centów, o 17 centów przebijając konsensus rynkowy.

Notowania Qualcomm zwyżkowały o 4 proc. Spółka podała, że jej zysk na akcję wyniósł 1,90 USD wobec oczekiwanych 1,67 USD.

Merck spada o 4 proc. Zysk na akcję wyniósł w I kw. 1,40 USD. Analitycy prognozowali 1,61 USD.

Akcje McDonald’s rosły o 0,5 proc. Przychody sieci restauracji szybkiej obsługi wyniosły 5,12 mld USD vs konsensus 5,03 mld USD.

Bristol Myers szedł w dół o 4 proc., a zysk na akcję w pierwszym kwartale wyniósł 1,74 USD wobec oczekiwanych przez rynek 1,81 USD.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 16,92 pkt.

Produkt Krajowy Brutto USA w I kwartale 2021 roku wzrósł o 6,4 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk – podał Departament Handlu w pierwszym wyliczeniu. Oczekiwano +6,1 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 553 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 549 tys. wobec 566 tys. poprzednio, po korekcie z 547 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 3,660 mln w tygodniu, który skończył się 17 kwietnia. Analitycy oczekiwali 3,614 mln wobec notowanych poprzednio 3,651 mln, po korekcie z 3,674 mln.

„Perspektywy wciąż się poprawiają. Bilanse gospodarstw domowych są w świetnej formie, a gospodarka USA coraz bardziej się otwiera, powinniśmy spodziewać się bardzo silnego wzrostu przez kilka najbliższych kwartałów” – napisał James Knightley, główny ekonomista międzynarodowy w ING.

Prezydent Joe Biden przedstawił podczas swojego pierwszego przemówienia w amerykańskim Kongresie plan pomocy społecznej o wartości 1,8 biliona USD.

Biden wskazał m.in. na postęp w walce z koronawirusem i działania rządu skierowane dla gospodarki. Podkreślił, że w USA podano ponad 200 milionów dawek szczepionek przeciwko Covid-19.

Prezydent USA zaapelował do Kongresu o współpracę przy przyjęciu proponowanych przez niego pakietów m.in. o wsparciu dla amerykańskich rodzin i rynku pracy, a także rozbudowy infrastruktury. Apelował o opodatkowanie największych firm, zwracając uwagę, że pandemia pogłębiła nierówności.

Stephen Dover, główny strateg rynkowy Franklin Templeton w Kalifornii, powiedział, że wpływ pakietu na rynki jest na razie trudny do zmierzenia.

„Jeśli to przejdzie, myślę, że będzie miało wpływ na poszczególne akcje, które zapłacą wyższą stawkę podatku lub spółki, których akcjonariusze będą sprzedawać akcje, by nie płacić podatków od zysków kapitałowych” – powiedział. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -