Wzrosty na Wall Street na koniec zmiennego tygodnia

Zobacz

- Reklama -

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,67 proc., do 34.043,49 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł 1,09 proc., do 4.180,17 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 1,44 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.016,81 pkt.

Stratedzy twierdzą, że wysokie wyceny akcji, a także niemal rekordowo wysokie poziomy indeksów S&P 500 i Dow utrzymują entuzjazm inwestorów w ryzach. Indeksy znajdują się w granicach 1,5 proc. od swoich rekordów wszechczasów, nawet po czwartkowych spadkach.

„Wczorajsza reakcja na propozycję wzrostu podatku była odruchowa. W tej chwili administracja nie ma ostatecznego projektu. Wciąż skupiamy się na tym, czy rynek jest na wczesnym etapie korekty” – powiedział Robert Pavlik, starszy menedżer portfela w Dakota Wealth.

Prezydent USA Joe Biden chce podnieść podatek od zysków kapitałowych do 39,6 proc. z 20 proc. obecnie – wynika z nieoficjalnych informacji amerykańskich mediów. Wzrost podatku ma objąć inwestorów zarabiających powyżej 1 mln USD.

Informacje o propozycji prezydenta podały w ciągu sesji m.in. Bloomberg News i The New York Times. Według mediów, środki z podwyżki podatku mają pomóc w sfinansowaniu edukacji i opieki nad dziećmi.

„Spodziewamy się, że Kongres przyjmie zmniejszoną wersję tej podwyżki. Oczekujemy, że Kongres ostatecznie uchwali skromniejszy wzrost podatku, potencjalnie do około 28 proc.” – napisał w raporcie główny ekonomista Goldman Sachs, Jan Hatzius.

„Diabeł zawsze będzie tkwił w szczegółach” – powiedział Ned Rumpeltin, szef europejskiej strategii walutowej w TD Securities, dodając, że niewielka większość Demokratów może utrudnić przyjęcie propozycji.

Ze spółek rosły w piątek akcje banków. W górę poszły notowania m.in. Goldman Sachs i JPMorgan.

Akcje Intela spadały 5 proc. Spółka podała prognozy dotyczące zysków za drugi kwartał poniżej oczekiwań analityków. Firma poinformowała w raporcie za pierwszy kwartał, że jej zysk na akcję wyniósł 1,39 USD wobec oczekiwanych 1,15 USD.

Notowania Honeywell szły w dół o 2 proc., chociaż zysk spółki na akcję wyniósł 1,92 USD, a konsensus rynkowy zakładał 1,80 USD.

American Express szedł w dół o 4 proc. Przychody w pierwszym kwartale wyniosły 9,06 mld USD wobec oczekiwanych 9,21 mld USD.

Snap rósł 6,5 proc. Dzienna liczba aktywnych użytkowników po trzech miesiącach 2021 roku wyniosła 280 mln wobec oczekiwanych 274,62 mln.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 60,6 pkt. wobec 59,1 pkt. w poprzednim miesiącu – podano we wstępnym wyliczeniu. Prognozowano 60,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 63,1 pkt. wobec 60,4 pkt. w poprzednim miesiącu – podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 61,9 pkt.

Sprzedaż nowych domów w USA w marcu wyniosła 1,021 mln w ujęciu rocznym wobec oczekiwanych 886 tys.

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 144,80 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 3,073 mln.

W USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 901 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 65.471 kolejnych osób. Najnowsze dane Uniwersytetu wykazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 31,93 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 570.346. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -