Za pomocą druku 3D naukowcy naprawili barki u szczurów

Udostępnij

Naukowcy z Pohang University of Science & Technology (POSTECH) zwracają uwagę na dosyć powszechny problem pracowników biurowych – bóle barków, spowodowane długotrwałą pracą w statycznej, siedzącej pozycji. Niegdyś typowa dla starszych osób dolegliwość dotyka coraz więcej ludzi w młodym wieku. Ból może nawet utrudniać ubieranie, dbanie o higienę czy zasypianie – podkreślają naukowcy.

Przyczyną jest często uszkodzenie w pierścieniu rotatorów – grupy stabilizujących bark czterech mięśni oraz ich ścięgien. Degeneracji ulega często połączenie ścięgien z kośćmi.

Badacze z Korei przedstawili właśnie metodę, w której z pomocą tzw. biotuszu, komórek macierzystych i techniki trójwymiarowego druku, tworzą struktury naprawiające tego typu uszkodzenia.

Obserwacja z pomocą nowoczesnej opartej na promieniach podczerwonych techniki pokazała, że po wszczepieniu takich implantów szczurom z silnymi zniszczeniami doszło do regeneracji tkanek.

Jednocześnie zwierzęta odzyskały sprawność.

Naukowcy wyjaśniają, że implant stwarza podobne mikrośrodowisko, jak naturalne tkanki.

Liczą na to, że terapia w niedalekiej przyszłości będzie pomagała ludziom, szczególnie tym, którzy nie mogą korzystać ze stosowanych czasami autoprzeszczepów.

Więcej informacji na stronie publikacji źródłowej (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2452199X22002158?via%3Dihub)(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Deszczówka na całym globie jest niezdatna do picia

Deszczówka jest niezdatna do spożycia już na całym globie; nawet na obszarach tak mało dotkniętych działalnością człowieka jak Antarktyda czy Wyżyna Tybetańska - podaje pismo „Environmental Science & Technology”.

Bronisze: kończą się czereśnie, ale pojawiają się pierwsze śliwki i jabłka

Trwa sezon na wszystkie owoce, przede wszystkim jagodowe takie jak porzeczki, borówki czy maliny. Kończą się czereśnie, za kilka dni one znikną - poinformował PAP rzecznik rynku w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że pojawiają się pierwsze śliwki i jabłka.
- Reklama -

REKLAMA