- Reklama -

Zabawa zbyt szczupłymi lalkami negatywnie wpływa na obraz ciała dziewcząt

Zobacz

- Reklama -

Badanie prowadzone przez naukowców z brytyjskich Uniwersytetów Durham, Newcastle i Northumbria wykazało, że zabawa lalkami, których talia jest przesadnie wąska, może negatywnie wpływać na obraz ciała, który mają dziewczęta w wieku już zaledwie pięciu lat.

Badanie polegało na obserwacji zabawy trzydziestu dziewcząt w wieku 5-9 lat. Dziewczynki bawiły się bardzo chudą lalką, lalką – niemowlęciem o naturalnych kształtach ciała lub samochodem. Przed rozpoczęciem zabawy i po jej zakończeniu, były pytane o to, jak postrzegają swoje własne ciało – jego kształt i rozmiar – oraz jak powinno wyglądać idealne ciało dorosłej kobiety. Za pomocą interaktywnego testu komputerowego z wykorzystaniem zdjęć odpowiadały też, jak według nich wygląda piękna kobieta.

Dziewczynki, które bawiły się lalkami o wychudzonej sylwetce, bezpośrednio po zabawie określały jako idealne mniejsze w stosunku do naturalnych ciała dziewcząt. Postrzeganie ideału kobiecego ciała nie zmieniło się nawet, gdy później bawiły się one lalkami – dziećmi, lub samochodami. Według badaczy dostarcza to dowodów na to, że efekt ten utrzymuje się przez dłuższy czas i trudno jest wyeliminować go za pomocą innych zabawek.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez psychologów wykazały już, że im więcej oglądamy telewizji, tym bardziej podobają nam się szczupłe kobiece ciała. 80 proc. dziewcząt, które wzięły udział w badaniu, miało dostęp do przesadnie chudych lalek, prawie wszystkie oglądały także filmy animowane, w których bohaterki również posiadały bardzo chude ciała.

„Nasze badanie pokazuje, w jaki sposób postrzeganie idealnych wymiarów i kształtu ciała jest kształtowane od najmłodszych lat. Stwarza to zagrożenie dążenia do wymarzonej, +idealnej+ – według standardów kreowanych przez lalki i media sylwetki – a co za tym idzie do zaburzeń odżywiania i depresji” – alarmuje profesor Martin Tovee z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Northumbria (Wielka Brytania), jeden z autorów badania.

Jak zauważyli badacze, lalki, które obecnie są szeroko dostępne i kupowane dziewczynkom, posiadają nierealnie szczupłe ciała – gdyby przenieść wymiary i kształt ciała na prawdziwą osobę, wskaźnik masy jej ciała (BMI) wynosiłby pomiędzy 10 a 16, co jest klasyfikowane jako niedowaga.

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1740144521000243 (PAP)

autorka: Agnieszka Niewińska – Lewicka

anl/ ekr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -