- Reklama -

Żaby z „tłumikiem”

Zobacz

- Reklama -

Aby zwrócić uwagę samic, samce żab używają typowych dla danego gatunku nawoływań godowych, od wysokotonowego kumkania po głęboki rechot. Muszą jednak konkurować z pieśniami godowymi innych gatunków, których nawoływanie jest dla samic tylko drażniącym hałasem.

Aby się dowiedzieć, jak panie żaby dają sobie radę z taką kakofonią, Norman Lee z St. Olaf College w Minnesocie i jego współpracownicy odtworzyli szereg częstotliwości dźwięku 21 samicom rzekotki zielonej (Hyla cinerea). Unieruchomili żaby z płucami napełnionymi powietrzem lub opróżnionymi, po czym za pomocą laserowego czujnika wibracji badali ich słuch. Laser został skierowany na odblaskowy koralik umieszczony na błonie bębenkowej żaby. Dzięki temu zespół mógł oszacować liczbę drgań na powierzchni błony bębenkowej, które wystąpiły w odpowiedzi na dźwięki.

Błony bębenkowe żab wibrowały słabiej, gdy ich płuca były napełnione, ale tylko w przypadku dźwięków z określonego zakresu częstotliwości. Szum tła został odfiltrowany pomiędzy 830 a 2730 Hz, pozostawiając słyszalne te dwie częstotliwości – te same, które można znaleźć w pieśniach godowych H. cinerea.

„To wołanie o pojedynczej nucie, brzmi jak skrzyżowanie szczekania psa i kwakania kaczki” – mówi Lee. Ten odgłos samice słyszą bardzo dobrze.

Naukowcy podejrzewają, że żabie płuca działają podobnie do słuchawek z redukcją szumów, które wykorzystują mikrofony do rejestrowania hałasu wokół, a następnie wytwarzają dokładnie odwrotny sygnał, znany jako antyfaza, aby go anulować.

„Uważamy, że prawdopodobnie tak to działa w płucach” – mówi członek zespołu Mark Bee z University of Minnesota. Dźwięki zewnętrzne w określonym zakresie częstotliwości powodują rezonans płuc, wytwarzając dokładnie odwrotne wibracje i dlatego je eliminują.

„Ta podstawowa idea niwelowania szumu między szczytowymi wartościami sygnału jest czymś, co inżynierowie od lat robią, aby ulepszyć aparaty słuchowe i implanty ślimakowe” – mówi Bee. Dalsze badania powinny wyjaśnić, czy samce żab również mają tę zdolność i czy którykolwiek z pozostałych 7200 gatunków żab również słyszy głównie to, co chce słyszeć. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -