Załoga JSW otrzyma większą podwyżkę i jednorazowe nagrody pieniężne

- Reklama -

Realizacja podpisanego w poniedziałek porozumienia ma w tym roku kosztować spółkę 139,3 mln zł. Porozumienie kończy spory zbiorowe w firmie i wyczerpuje roszczenia działających w JSW reprezentatywnych organizacji związkowych, które domagały się 6-procentowego wzrostu wynagrodzeń w tym roku, wobec wprowadzonej przez poprzedni zarząd JSW podwyżki o 3,4 proc.

Jak poinformowała JSW w poniedziałkowym komunikacie, zgodnie z porozumieniem, 1 października załoga JSW otrzyma także jednorazową nagrodę pieniężną, której wysokość będzie zróżnicowana w zależności od stanowiska pracy.

Pracownicy zatrudnieni pod ziemią otrzymają 4,3 tys. zł (związkowcy postulowali początkowo 5 tys. zł), pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla 3,5 tys. zł (związki postulowały 4 tys. zł), a pozostali pracownicy 3,1 tys. zł (wobec związkowej propozycji 3,5 tys. zł). Łącznie JSW wyda w tym roku na nagrody 113,5 mln zł.

Podwyżka wynagrodzeń zostanie wprowadzona w postaci nowych tabel stawek płac zasadniczych, wyższych od dotychczasowych o 1,6 proc., co wraz ze wzrostem płac zasadniczych o 3,4 proc. od lipca br. daje 5-procentową podwyżkę stawek; dodatkowy koszt wynikający z poniedziałkowego porozumienia wyniesie w tym zakresie w 2021 r. 23,5 mln zł.

Dodatkowo zarząd JSW zgodził się na zwiększenie (od 1 października) wartości przysługujących górnikom posiłków profilaktycznych do 21 zł za każdy przepracowany dzień; w tym roku ma to kosztować spółkę 2,3 mln zł.

„Porozumienie z dniem jego podpisania kończy spór zbiorowy dotyczący obowiązywania porozumienia w zakresie wzrostu płac w 2020 roku, a także kończy etap rokowań w sporze zbiorowym dotyczącym wzrostu płac w 2021 roku i wyczerpuje żądania Reprezentatywnych Organizacji Związkowych w tych zakresach” – poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa.

Zakończenie sporów zbiorowych w spółce było jednym z priorytetów nowego prezesa JSW Tomasza Cudnego, który objął swoją funkcję w końcu sierpnia br.

„Chcę jak najszybciej doprowadzić do zakończenia trzech sporów zbiorowych (…). Zapewniam, że temat wynagrodzeń będzie traktowany przez zarząd bardzo poważnie, trzeba jednak pamiętać, iż nawet najbardziej uzasadnione oczekiwania strony społecznej można zaspokoić tylko wtedy, gdy firmę na to stać” – mówił w ub. tygodniu PAP prezes JSW, wyrażając przekonanie, że wspólnie z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi nowy zarząd JSW znajdzie rozwiązanie korzystne dla załogi i dla spółki.

Na początku kwietnia br. związki z JSW opublikowały w internecie porozumienie płacowe, zawarte – jak podały – w ub. roku z dawnym zarządem spółki. Przewidywało ono podwyżki stawek płac zasadniczych w spółce o 4 proc. od początku marca 2020 r. oraz wypłatę jednorazowej nagrody w wysokości od 2,7 do 3,5 tys. zł. Związkowcy upomnieli się o realizację tych postulatów, wówczas jednak ówczesny zarząd firmy oświadczył, że zeszłoroczne porozumienie nie było „przedmiotem obrad zarządu” ani „przedmiotem raportu giełdowego spółki”. Następnie zarząd JSW uznał, iż tamto porozumienie „mogło być jedynie projektowanym dokumentem i nie wywołuje skutków prawnych”.

W maju br. związkowcy zgłosili nowe postulaty płacowe, wnioskując o 6-procentowy wzrost płac oraz kilkutysięczne jednorazowe nagrody, rekompensujące brak podwyżek i premii w minionych latach. Poprzedni zarząd JSW od początku lipca podniósł pensje załogi o 3,4 proc., czyli wskaźnik ubiegłorocznej inflacji. Związki nie zrezygnowały jednak z postulatu większych podwyżek, wszczynając spór zbiorowy, zakończony z chwilą podpisania poniedziałkowego porozumienia.

W ubiegłym, kryzysowym dla JSW roku w spółce nie było podwyżek ani jednorazowych nagród. W 2020 r. ceny węgla i koksu z Grupy JSW spadły średnio o około jedną trzecią, a przychody Grupy zmalały o blisko 20 proc. W efekcie zamknęła ona 2020 r. stratą przekraczającą 1,5 mld zł. W tym roku – jak wskazują wyniki za dwa pierwsze kwartały – spółka zmniejsza straty, licząc na ich odrabianie w kolejnych kwartałach.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ skr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -