Zarmen zmodernizuje baterię koksowniczą w Dąbrowie Górniczej za 426,5 mln zł

Udostępnij

Modernizacja baterii nr 4 w koksowni w Dąbrowie Górniczej należy do kluczowych inwestycji realizowanych w koksowniczej części grupy JSW. Efektem przedsięwzięcia ma być obniżenie kosztów produkcji, zmniejszenie uciążliwości dla środowiska oraz poprawa jakości wytwarzanego koksu. Po remoncie instalacja ma być jedną z najnowocześniejszych w światowym koksownictwie.

Zgodnie z przyjętą formułą realizacji inwestycji (tzw. systemem gospodarczym), przedsięwzięcie podzielono na etapy. Wybór wykonawców dla każdego z nich odbywał się w osobnych przetargach. JSW nie podała całkowitej wartości przedsięwzięcia.

Przed zawarciem kontraktu z Zarmenem, który będzie wykonawcą zadania głównego, podpisano już umowy z dostawcami materiałów dla wybudowania masywu ceramicznego i wykonawcą komina. Trwa procedura podpisywania umowy z wykonawcami obiektów i instalacji elektrycznych oraz stanowiska do remontu i wymiany ubijarek. Rozpoczęły się też dostawy krzemionki, potrzebnej do realizacji prac.

Modernizacja dąbrowskiej baterii jest istotna m.in. dla zachowania zdolności produkcyjnych JSW Koks, a także ze względu na planowane do wdrożenia rozwiązania technologiczne, techniczne i proekologiczne, dające większe możliwość większego wykorzystania rodzimego węgla koksowego, wydobywanego w kopalniach JSW. Zmniejszy się emisja pyłu, dwutlenku siarki, tlenku węgla oraz tlenków azotu.

Zaplanowane w Koksowni Przyjaźń prace wiążą się m.in. ze zmianą technologii napełniania komór baterii koksowniczej z systemu zasypowego na ubijany, co da możliwość ograniczenia zużycia węgli typu 35 na rzecz węgli typu 34 (gazowo-koksowych) – w efekcie produkcja koksu ma być tańsza, przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiednich parametrów jakościowych.

Dąbrowska inwestycja będzie finansowana ze środków własnych JSW Koks oraz kredytów i pożyczek preferencyjnych. Wiosną tego roku poinformowano, iż przedsięwzięcie dostanie łącznie do 13,9 mln euro pomocy publicznej. Decyzję o wsparciu wydała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, na okres 10 lat – ulga podatkowa będzie wykorzystana po zakończeniu inwestycji.

Jak informowano w ub. roku, JSW Koks zamierza w kolejnych latach utrzymać stabilną produkcję koksu na poziomie ok. 3,5 mln ton rocznie. Zatrudniająca ok. 2,4 tys. osób firma, to podmiot skupiający aktywa koksownicze Jastrzębskiej Spółki Węglowej, złożony z dawnego Kombinatu Koksochemicznego w Zabrzu (z koksowniami w Zabrzu i Radlinie) oraz Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Produkcja koksu należy do strategicznych obszarów działania grupy JSW.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Źródło:PAP

Zobacz

Mikroroboty pomogą w problemach z płucami. “Leczenie mogłoby być dużo skuteczniejsze”

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli mikroroboty, które docierają do płuc i dostarczają leki eliminujące bakterie wywołujące bakteryjne stany zapalne – informuje „Nature Materials”.

Prezes Energinet: Baltic Pipe zacieśnił współpracę Danii i Polski

Wspólna inwestycja w Baltic Pipe zacieśniła współpracę Danii i Polski - podkreślił we wtorek prezes duńskiego operatora przesyłowego Energinet Thomas Egebo. Dodał, że ta inwestycja chroni obywateli obu państw.
- Reklama -

REKLAMA