Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Zdrowie

Specjalne gry wideo poprawiają uwagę i pamięć u seniorów

Dzięki specjalnie opracowanym grom komputerowym seniorzy mogą poprawić uwagę i pamięć oraz inne funkcje poznawcze, a nawet polepszyć poczucie równowagi i obniżyć ciśnienie tętnicze – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

Rafinowane zboża mogą zwiększać ryzyko chorób serca

Wysokie spożycie rafinowanych zbóż wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej choroby wieńcowej, podczas gdy jedzenie produktów pełnoziarnistych zmniejsza to ryzyko - ustalili naukowcy z Iranu.

Choroba Alzheimera może mieć podłoże autoimmunologiczne

Choroba Alzheimera może nie być chorobą mózgu, ale raczej przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która atakuje mózg – wynika z nowego modelu dot. powstawania choroby Alzheimera, o którym informuje pismo „Alzheimer’s & Dementia”.

Im szybciej tym lepiej – leczenie uszkodzeń mózgu u wcześniaków warto rozpocząć tuż po narodzeniu

Uszkodzenie mózgu, do jakiego doszło u dzieci ze skrajnym wcześniactwem, może być leczone nawet trzy dni po urodzeniu - wynika z nowych badań przeprowadzonych na nowozelandzkim University of Auckland i opublikowanych na łamach pisma „Brain”.

Jakość pracy chirurga zależna od płci? Badania dały jasną odpowiedź

Nowe badanie dotyczące Japonii nie wykazało różnic w odsetkach zgonów lub powikłań pomiędzy zabiegami wykonanymi przez chirurgów płci męskiej i żeńskiej pomimo faktu, że kobietom-chirurgom częściej niż chirurgom płci męskiej przydziela się pacjentów wysokiego ryzyka – informuje "British Medical Journal” (BMJ).

Naukowcy przypominają o smogu. “To tak, jakbyśmy weszli do komina”

Wysokie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 najbardziej szkodzi dzieciom z tego względu, że mają najkrótszy odcinek dróg oddechowych, gdzie odbywa się proces oczyszczania powietrza oddechowego - powiedziała PAP alergolog lek. Ewa Trębas-Pietraś. Ze względu na aurę, w Polsce zaczyna się sezon grzewczy.

Naukowcy potwierdzili czynniki, które wspierają starzenie

Według chińskiego badania poczucie samotności, beznadziei i niezadowolenie z życia silniej przyspieszają starzenie, niż palenie tytoniu - wynika z badań opublikowanych w „Aging-US”.

Brak koncentracji u nastolatków? Naukowcy potwierdzili sprawdzony nawyk

Zawarty w tłustych rybach kwas dokozaheksaenowy (DHA) poprawia zdolność koncentracji u nastolatków, a kwas alfa-linolenowy (ALA), występujący w produktach roślinnych, wpływa na zmniejszenie impulsywności – informują hiszpańscy badacze z instytutu ISGlobal w Barcelonie.

Dr Grzesiowski: tej fazy pandemii nie można określić jako endemię, wciąż jest dużo zachorowań

Tej fazy pandemii określić mianem endemii, bo kolejne warianty koronawirusa mają zasięg globalny i pandemiczny, powodują wciąż dużą liczbę zachorowań – uważa dr Paweł Grzesiowski.

Implanty z dodatkowymi funkcjami? Nad projektem pracują naukowcy z UŁ

Polscy naukowcy - w tym biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego - pracują nad implantem, który ma przyspieszyć gojenie uszkodzeń kości oraz działać przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. Badania mogą okazać się przełomowe dla rozwoju medycyny regeneracyjnej.

Popularne

Prezydent Elbląga: pogłębienie toru wodnego do elbląskiego portu to zadanie Skarbu Państwa

Miasto Elbląg nie posiada kompetencji do pogłębienia torów wodnych na wewnętrznych przepływowych wodach morskich w granicach Portu Morskiego Elbląg. Pogłębienie 900 m toru wodnego do elbląskiego portu to zadanie Skarbu Państwa - oświadczył w piątek prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

HRE: koszty utrzymania mieszkania w Polsce wzrosły o 23 proc. rdr

Koszty utrzymania mieszkania w Polsce w 12-miesięcznym okresie do sierpnia 2022 r. wzrosły o 23 proc. rdr. To kilkukrotnie większa zmiana niż notowana rok wcześniej - podał w piątek think-tank HRE, powołując się na dane Eurostatu. Analitycy przewidują dalszy wzrost kosztów.

Rząd Czech planuje nałożyć dodatkowy podatek na największe firmy

Czeski rząd zaproponował pozyskanie 149 mld koron (6 mld USD) w ciągu najbliższych 3 lat poprzez nałożenie podatku od zysków nadzwyczajnych (windfall tax) na największe firmy z wybranych branż w ceku sfinansowania projektów energetycznych.

Minister Buda: taryfa na prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców będzie regulowana

Taryfa na prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców będzie regulowana - powiedział w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zaznaczył, że dotyczy to 95 proc. przedsiębiorców w Polsce.

Minister Buda: taryfa na prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców będzie regulowana

Taryfa na prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców będzie regulowana - powiedział w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zaznaczył, że dotyczy to 95 proc. przedsiębiorców w Polsce.