Zełenski: obecnie wprowadzenie lockdownu na Ukrainie nie ma sensu

Zobacz

- Reklama -

W rozmowie z dziennikarzami czterech stacji telewizyjnych Zełenski zaznaczył, że pełny lockdown całkowicie zablokuje gospodarkę Ukrainy i obecnie jego wprowadzenie nie ma sensu.

„Miesiąc temu liczyliśmy, że przy 9,5 tys. zachorowań dziennie nasz system medyczny się zatrzyma – nie będzie wystarczać łóżek w szpitalach zakaźnych i pracowników medycznych (…). Na dzisiejszy dzień minister (ochrony zdrowia Maksym) Stepanow ma rację, że przy 15 tys. możemy wprowadzić lockdown” – wskazał Zełenski, cytowany przez swoje biuro prasowe.

Poinformował, że władze próbują zwiększyć liczbę pracowników medycznych poprzez przeprofilowywanie oddziałów szpitalnych i zaangażowanie stażystów i studentów.

Podkreślił, że na Ukrainie jest „prawie najniższy w Europie wskaźnik śmiertelności – 1,9 proc.”. Jak ocenił, jest to zasługa lekarzy.

Zełenski poinformował też, że trwają próby kliniczne ukraińskiej szczepionki na Covid-19. Na razie nie są prowadzone na ludziach. Według niego prace nad ukraińską szczepionką trwają od ok. sześciu miesięcy.

Na Ukrainie w środę odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem – wykryto 7053 infekcje.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ kar/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -