Zełenski: Ukraina czeka na misję ONZ i MAEA do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, gotowa zapewnić korytarz

Udostępnij

Podczas konferencji prasowej na szczycie Platformy Krymskiej we wtorek Zełenski wskazał, że Ukraina zaproponowała, by misja MAEA i ONZ przybyła na Ukrainę, a następnie, zachowując ukraińskie przepisy, udała się na tereny okupowane, gdzie znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa.

„Cieszymy się, że wszyscy cywilizowani ludzie nas usłyszeli, i teraz czekamy na przyjazd (ekspertów)” – oznajmił ukraiński prezydent, cytowany przez służby prasowe.

Zaznaczył, że obecność i działania rosyjskich wojsk na terenie ukraińskiego obiektu jądrowego stanowią zagrożenie dla całego świata, a społeczność międzynarodowa powinna zmusić Rosję do wycofania się z elektrowni.

Zełenski alarmował, że w wyniku działań Rosji Ukraina nie kontroluje bezpieczeństwa obiektu.

Ukraina – podkreślił – podejmuje kwestie związane z bezpieczeństwem elektrowni na “wszystkich szczeblach”. Zełenski omawiał je m.in. z liderami Francji, Turcji i innych krajów, a także z przedstawicielami ONZ i MAEA.

Wizyta misji MAEA, która ma pomóc ustabilizować sytuację w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony w tym miejscu oraz zmniejszyć ryzyko poważnej awarii jądrowej w Europie, może odbyć się w najbliższych dniach – powiedział we wtorek dyrektor generalny agencji Rafael Mariano Grossi.

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa – największa w Europie – została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Według strony ukraińskiej rosyjscy żołnierze ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej. Kijów oskarża stronę rosyjską o szantaż nuklearny. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

PIE: liczba mieszkańców najszybciej rośnie w gminach podmiejskich

Gminy podmiejskie odnotowują największy wzrost liczby mieszkańców - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócili uwagę, że w ostatniej dekadzie zwiększyła się ona średnio o 10,4 proc.

Gryzonie niebezpieczne dla człowieka? “Przenoszą niebezpieczne grzyby”

Eksperci ostrzegają, że gryzonie stanowią rezerwuar chorobotwórczych, niebezpiecznych dla człowieka grzybów, atakujących układ oddechowy. Częstość występowania chorób tego typu, np. kokcydioidomikozy, w ludzkiej populacji rośnie.
- Reklama -

REKLAMA