Ziobro: do czasu uprawomocnienia się decyzji ws. Nowaka, prokuratura nie musi wydawać protokołu

Zobacz

- Reklama -

Ziobro, który był w sobotę gościem w Radiu RMF FM został zapytany o sprawę byłego ministra Sławomira Nowaka. „Trwa postępowanie przed sądami związane z ustaleniem, czy pan Nowak powinien zostać w areszcie tymczasowym. Prokuratura stoi konsekwentnie na stanowisku, że powinien, ponieważ skala zarzutów wobec niego jest niebotyczna” – podkreślił minister.

Wskazał, że wobec Nowaka są „rzadko spotykane zarzuty” przyjęcia 7 milionów łapówki i żądania kolejnych czterech. „Ustalenia są bardzo obfite, niezwykle obszerny materiał dowodowy. Zawiadomiła nas o tych przestępstwach strona ukraińska, stąd się wzięło całe postępowanie” – powiedział Ziobro.

Minister sprawiedliwości odniósł się też do wpłacenia przez rodzinę Sławomira Nowaka 1 miliona poręczenia majątkowego, na które prokurator nie sporządził protokołu przyjęcia poręczenia majątkowego z uwagi na złożony w sprawie sprzeciw. „Prokuratura w ramach prawa uznaje, że do czasu uprawomocnienia się decyzji nie musi tego protokołu wydawać. Protokół zostanie sporządzony w momencie, kiedy sprawa zostanie rozstrzygnięta” – zaznaczył.

Ziobro poinformował również, że jeśli sąd uzna, że Sławomir Nowak ma pozostać w areszcie, to wtedy zostaną zwrócone pieniądze. „A jeśli okaże się, że ta decyzja będzie inna, to wówczas protokół zostanie sporządzony” – zapowiedział.

„Dzięki zmianom, które udało nam się przeprowadzić, od poniedziałku wchodzą nowe przepisy, które pozwalają ustalać legalność tego rodzaju pieniędzy, które są zgłaszane w ramach poręczenia. I będziemy też tą legalność przy okazji (chcieli) zbadać” – zapowiedział minister. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mrr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -