Ziobro: Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom

Udostępnij

We wtorek w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy w Otwocku odbyło się uroczyste oddanie do użytku specjalistycznego sprzętu medycznego zakupionego dzięki Funduszowi Sprawiedliwości.

W wydarzeniu wzięli udział minister sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wraz z wiceministrem Marcinem Romanowskim, a także dyrektor szpitala prof. Jarosław Czubak – Konsultant Krajowy w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu i prof. Wojciech Zgliczyński – dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i przewodniczący rady społecznej szpitala oraz pracownicy medyczni szpitala.

Zbigniew Ziobro dziękował całemu personelowi medycznemu otwockiego szpitala za ich pracę na rzecz pacjentów. “Wy czynicie dobro, bo te urządzenia byłby niczym, gdyby nie wasze kompetencje i umiejętności” – zwrócił się do pracowników szpitala.

“Cieszę się, że zakup nowoczesnego urządzenia to potwierdzenie, że Fundusz Sprawiedliwości przyczynia się do czynienia dobra. Taki był zamysł jego powstania – by zło przekuwać w dobro” – mówił w otwockiej klinice minister sprawiedliwości. Wskazywał, że środki pochodzące od skazanych za przestępstwa przekazywane są dzięki Funduszowi m.in. do szpitali.

“Fundusz w skali kraju pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom i przeznaczył w ramach swoich środków kwotę ponad 50 mln zł na rozmaite urządzenia” – podkreślił minister.

“Dzięki takim środkom Fundusz Sprawiedliwości może realizować swą misję, czyli wspierać osoby pokrzywdzone przestępstwem” – mówił wiceminister Marcin Romanowski. “Dlatego dofinansowujemy także jednostki ochotniczej straży pożarnej, które często są pierwsze na miejscu wypadków, katastrof, będących nierzadko wynikiem przestępstwa” – zaznaczył.

Prof. Jarosław Czubak wyjaśnił, że dotacja z ministerstwa sprawiedliwości umożliwiła placówce uruchomienie pracowni niskoemisyjnej radiografii. “To ważne tym bardziej, że w czasie wakacji przybywa pacjentów wymagających pilnej pomocy” – powiedział profesor. Dodał przy tym, że nowe urządzenie jest wyjątkowe. “Niewiele takich pracuje na świecie” – zauważył.

“O skali naszych potrzeb niech świadczą zaś liczby – miesięcznie wykonujemy tu 12-14 tys. radiogramów. Mamy nadzieję, że ten sprzęt będzie nam służyć przez wiele lat” – dodał.

“To najlepszy szpital ortopedyczny w Polsce, modelowa jednostka kształcąca ortopedów w naszym kraju. W dobrych warto inwestować” – powiedział prof. Wojciech Zgliczyński.

Dzięki prawie 5 mln zł dotacji z Funduszu Sprawiedliwości Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku zakupił m.in. innowacyjny system diagnostyki obrazowej, który – dzięki wielokrotnie mniejszej dawce promieniowania – jest bezpieczniejszy dla pacjentów niż tradycyjne zdjęcia rentgenowskie.

Przekazanie przez Fundusz Sprawiedliwości od 2019 roku niemal 5 mln złotych na wyposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala w Otwocku, umożliwia sprawniejsze i bezpieczniejsze badanie m.in. kręgosłupa pacjentów poszkodowanych w wyniku przestępstw. Sprzęt cyfrowy EOS emituje minimalną dawkę promieniowania, a jego pomiary są niezwykle dokładne.

Dzięki wsparciu z Funduszu w otwockiej klinice powstał także pierwszy na Mazowszu oddział replantacyjno-rekonstrukcyjny. Przekazane środki pomogły w zakupie sprzętu, w tym nowoczesnego mikroskopu chirurgicznego, który pozwala na replantację i rekonstrukcję rąk, czy palców. Od tego czasu w klinice przeprowadzono już 79 operacji przyszycia rąk i palców.

Fundusz Sprawiedliwości gromadzi środki zasądzone od sprawców przestępstw. Jego dotacje są wykorzystywane do wspierania pokrzywdzonych, którzy odnieśli obrażenia m.in. w wypadkach drogowych będących wynikiem przestępstwa. Fundusz Sprawiedliwości w latach 2019-2020 wyposażył w specjalistyczny sprzęt medyczny już ponad 140 szpitali w całej Polsce. Udało się zakupić m.in. respiratory, aparaty EKG, RTG, USG, systemy diagnostyki obrazowej. Przeznaczono na ten cel prawie 51 mln zł.(PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ jann/

Czytaj więcej wiadomości z Polski

Źródło:PAP

Zobacz

Afryka: o 10 lat zwiększyła się przeciętna długość życia w minionym dwudziestoleciu

W latach 2000-2019 o 10 lat zwiększyła się w Afryce przeciętna długość życia – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Obecnie wynosi ona 56 lat.

Importerzy w kropce. Czy da się zmniejszyć ryzyko walutowe?

Coraz słabszy złoty sprawia, że dla importerów sytuacja jest...
- Reklama -

REKLAMA