Złoty medal zdobyli studenci fizyki z UW na University Physics Competition 2022

PAP
PAP 2 min czytania

O sukcesie studentów poinformowała PAP Agnieszka Fiedorowicz z sekcji ds. promocji Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W University Physics Competition uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata. W czasie rozgrywek drużyny mają za zadanie przygotować pracę naukową na jeden z dwóch zadanych tematów.

Na rozwiązanie problemu, przeprowadzenie symulacji, napisanie pracy i wysłanie jej do organizatorów mają 48 godzin. Zawody rozegrano od 4 do 6 listopada 2022, a ich wyniki ogłoszono w styczniu.

W rywalizacji wzięło udział 417 drużyn z ośrodków naukowych z całego świata, w tym 11 z Wydziału Fizyki UW.

Tym razem studenci z UW zdobyli złoty medal, pięć srebrnych i dwa brązowe. Na stronie organizatora konkursu poinformowano, że złoty medal otrzymało w sumie siedem drużyn, które miały za zadanie rozwiązać dwa problemy. Wśród zwycięzców jest też pięć zespołów z Chin i jeden z Kanady.

“Pierwszy z tegorocznych problemów, z jakim zmierzyli się uczestnicy zawodów – Deflecting an Asteroid – dotyczył nadlatującej w kierunku Ziemi asteroidy. Drużyny musiały obliczyć, w jakim momencie statek kosmiczny umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej musiałby wejść w kolizję z asteroidą, aby powstrzymać jej katastrofalne zderzenie z naszą planetą. Właśnie za rozwiązanie tego problemu zespół studentów z Wydziału Fizyki UW w składzie Jan Dobrakowski, Wojciech Śmiałek i Ignacy Stachura zdobył złoty medal” – poinformowała Fiedorowicz.

Studenci z UW startowali w tej konkurencji siódmy. Od czterech lat jego organizacją na UW zajmuje się Paweł Sidorczak, student ostatniego roku studiów drugiego stopnia na kierunku fizyka. Przygotowanie i udział w konkursie studentów Uniwersytetu Warszawskiego sfinansował Wydział Fizyki UW.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Skomentuj
- Reklama -

Kazachska ropa ominie Rosję, a pomoże w tym Wielka Brytania

Podczas wizyty w Kazachstanie brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zapowiedział w sobotę, że Londyn wspomoże rozwinąć drogi eksportu kazachskich

1 min czytania

Czym są strefy czystego transportu i miasta niskoemisyjne?

Jednym wśród wielu działań stopniowo realizowanych w Polsce w celu wsparcia środowiska naturalnego i minimalizacji negatywnego oddziaływania człowieka jest wdrażanie

4 min czytania