Zmiany klimatu negatywnie wpływają na kryla antarktycznego

- Reklama -

Wahania populacji kryla antarktycznego przebiegają w cyklu pięcio-siedmioletnim. Zmiany klimatu mogą mieć jednak trwale negatywny wpływ na liczebność tych skorupiaków, które są niezwykle ważnym ogniwem w całym łańcuchu pokarmowym – opisuje Kirsten Steinke z Oregon State University. Badania prowadzono wokół Półwyspu Antarktycznego.

„Ten ekologicznie ważny gatunek służy jako podstawa sieci pokarmowej od wielorybów przez pingwiny po ptaki morskie” – wyjaśnia Steinke.

Kryl antarktyczny (Euphausia superba) jest rodzajem zooplanktonu, który może żyć pięć-siedem lat, osiągając rozmiar ponad pięciu cm. Od kilku dekad prowadzi się przemysłowe połowy kryla. W 2018 r. wokół Półwyspu Antarktycznego złowiono ok. 313 tys. ton tych skorupiaków. Następnie używa się ich jako karmy dla ryb w hodowlach oraz w suplementach jako źródła kwasów omega-3.

Naukowcy odkryli, że wzorce pogodowe i zmiany klimatu są głównymi czynnikami wpływającymi na zdrowie dojrzałych samic kryla w okresie tarła. Zmiany wzorców pogodowych, w tym prądów morskich, mogą bowiem decydować o dostępności pożywienia, z którego samice korzystają w trakcie tarła.

Jak dodaje Steinke, obfitujący w kryl rejon Półwyspu Antarktycznego ociepla się szybciej niż pozostałe obszary Antarktyki.

Więcej: https://today.oregonstate.edu/news/variations-climate-conditions-affect-reproductive-success-antarctic-krill-study-finds (PAP)

krx/ zan/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -