Zwykłe okulary pozwolą na widzenie w ciemnościach

Zobacz

- Reklama -

Badacze z Australian National University (ANU) przedstawili wynalazek, który ma pozwolić na bezpieczniejszą jazdę czy wędrówkę nocą, sprawniejszą pracę policji, wojska i innych służb. Ma on zapewnić łatwy dostęp do noktowizji praktycznie dla każdego.

Dzisiejsze noktowizory, czyli urządzenia do widzenia niemal w całkowitej ciemności, są drogie i skomplikowane. Wymagają m.in. kriogenicznego chłodzenia. Międzynarodowy zespół naukowców stworzył natomiast zbudowaną z nanokryształów powłokę, która zamienia w noktowizor nawet zwykłe okulary. Wystarczy nałożyć ją na soczewki.

„Sprawiliśmy, że niewidoczne stało się widoczne. Nasza technologia potrafi zmieniać światło podczerwone, normalnie niewidoczne dla ludzkiego oka, w obrazy, które człowiek może wyraźnie widzieć nawet z dużej odległości” – mówi dr Rocio Camacho Morales, autor pracy opublikowanej w piśmie „Advanced Photonics”.

„Stworzyliśmy bardzo cienką powłokę złożoną z nanometrowej wielkości kryształów, kilkaset razy cieńszą od ludzkiego włosa, którą można bezpośrednio nałożyć na okulary, i która działa jak filtr pozwalający widzieć w ciemnościach nocy” – wyjaśnia specjalista.

Powłoka, oprócz tego, że praktycznie nic nie waży, jest niedroga i łatwa w masowej produkcji, co oznacza, że może być dostępna dla wszystkich.

Naukowcy podkreślają, że za pomocą bardzo cienkiej warstwy udało im się manipulować światłem w zupełnie nowy sposób. „To pierwszy raz na świecie, kiedy udało się zamienić podczerwień na widzialne obrazy z pomocą ultra-cienkiej powłoki” – podkreśla prof. Dragomir Neshev z ANU. – „To ekscytujący pomysł – taki, który na zawsze odmieni noktowizję”.

Oprócz specjalistów z Australian National University w powstaniu wynalazku wzięli udział badacze z innych ośrodków w Australii i Europie.

„Już wcześniej pokazaliśmy potencjał pojedynczych nanokryształów, ale przed wykorzystaniem ich w codziennym życiu musieliśmy pokonać kolosalne wyzwania i uporządkować kryształy w odpowiedniej konfiguracji” – o badaniach opowiada Mohsen Rahmani z brytyjskiego Nottingham Trent University.

„Po tym, jak wykonaliśmy pierwszy eksperyment udowadniający działanie naszego wynalazku, pracujemy teraz nad udoskonaleniem technologii” – informuje ekspert.

Więcej informacji na stronach:


https://www.anu.edu.au/news/all-news/let-there-be-light-new-tech-for-night-vision


https://www.spiedigitallibrary.org/journals/advanced-photonics/volume-3/issue-03/036002/Infrared-upconversion-imaging-in-nonlinear-metasurfaces/10.1117/1.AP.3.3.036002.full?SSO=1

Marek Matacz (PAP)

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -