Polski dostawca technologii sieciowych 5G zaproponował podczas szczytu państw Trójmorza w Sofii współpracę w regionie Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz budowania sieci piątej generacji w otwartym standardzie. – W regionie Trójmorza działa wiele firm, które mogą dołączyć do powstającego ekosystemu Open RAN i starań na rzecz rozwoju 5G. Nasza propozycja to budowa koalicji w tym zakresie, na której wszyscy wiele zyskamy – mówił podczas Three Seas Business Forum Artur Chmielewski, Head of Business Development w IS-Wireless, członek polskiej delegacji biznesowej.
Polska firma, która jest świeżo po premierze swojego autorskiego rozwiązania sieciowego 5G opartego na polskiej technologii, wspiera na forum kraju, a teraz także światowym, ideę budowania sieci nowej generacji w oparciu o tzw. Open RAN. To podejście, które – w odróżnieniu od dotychczasowego tradycyjnego Single RAN – pozwala uczestniczyć w tworzeniu sieci telekomunikacyjnej większej liczbie podmiotów, a nie tylko kilku. Rozwiązanie to – jak przekonują jego zwolennicy – jest również bezpieczniejsze, bo w otwartym środowisku i przy większej liczbie dostawców różnych elementów infrastruktury sieci, istnieje większa kontrola nad jej funkcjonowaniem.
Podczas dyskusji na temat rozwoju cyfryzacji zorganizowanej w ramach Three Seas Business Forum w Sofii, w którym udział wzięli prezydenci i przedstawiciele rządów 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także reprezentanci biznesu z tego regionu, IS-Wireless namawiał do współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza na rzecz budowania sieci nowej generacji w systemie otwartym.
Nowe oblicze sieci mobilnych
– 5G to paliwo dla postępu cyfryzacji. Musimy jednak zmienić sposób, w jaki budujemy sieć. Podejście oparte o otwarte standardy, które my obraliśmy, różni się od tradycyjnego sposobu budowy sieci poprzednich generacji. Nasze rozwiązania mogą działać na dowolnym sprzęcie komputerowym i infrastrukturze radiowej każdego dostawcy, który zdecyduje się otworzyć swój interface. Oznacza to, że otwieramy ekosystem sieci – mówił Artur Chmielewski, Head of Business Development w IS-Wireless.
Jednak, by modele otwarte mogły się rozwijać – jak zauważył ekspert polskiej firmy – potrzebna jest szeroko zakrojona współpraca biznesu i państw. – Rozwiązania Open RAN doskonale nadają się do działania w chmurze. Dlatego właśnie potrzebujemy wspólnych działań z ekspertami na tym polu. My dysponujemy już działającym 5G, które ostatnio zaprezentowaliśmy w czasie największych targów telekomunikacyjnych Mobile World Congress w Barcelonie. Nie możemy dłużej zwlekać. Już pora zacząć wspólną pracę – podkreślił Artur Chmielewski na Forum w Sofii
Nadchodzi przełom
Jego zdaniem, 5G daje niepowtarzalną dziś okazję szczególnie dla krajów Inicjatywy Trójmorza, którą trzeba wykorzystać. – Stoimy na progu dwóch przełomów. Jednym z nich jest rozwój Open RAN. Budowa sieci opartych na otwartych standardach pozwoli m.in. znacznie obniżyć koszty działania na rynku dla wielu firm. 5G samo w sobie stanowi drugi z przełomów – powiedział Artur Chmielewski. Porównywał on nadchodzące zmiany do przypadku historii rozwoju rynku telefonii komórkowej.
– W latach 80. szacowano, że w roku 2000 na świecie działać będzie 700 tys. telefonów komórkowych. Czas pokazał, że w samych Stanach Zjednoczonych w 2000 r. na rynku znalazło się ponad 100 mln komórek. Przewidując potencjał nowych technologii, nie możemy popełnić tego samego błędu i pominąć znaczenia prawdziwych przełomów. W takim przypadku nie mamy do czynienia ze wzrostem liniowym ale wykładniczym –wyjaśniał Artur Chmielewski. I dodał: – Przykład naszego przedsięwzięcia pokazuje, że nie trzeba być wielką firmą, by tworzyć wielkie rozwiązania. W naszym regionie Europy działa wiele obiecujących, inteligentnych przedsiębiorców, którzy mogą dołączyć do powstającego ekosystemu Open RAN i starań na rzecz rozwoju 5G. Musimy ten potencjał wspólnie wykorzystać.
IS-Wireless to polski dostawca technologii sieciowych 5G. Firma jeszcze w tym półroczu ma rozpocząć pierwsze wdrożenia sieci piątej generacji w oparciu o autorską technologię, stworzoną przez polskich inżynierów. Implementacje mają odbywać się nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Firma rozmawia na ten temat z partnerami w Europie oraz ze Stanów Zjednoczonych i Azji. Plany IS-Wireless zakładają przejęcie 5 proc. całego rynku Open RAN w ciągu najbliższych trzech lat.