Kontrolka check engine na trasie – czy zawsze oznacza awarię? Co sprawdzić, gdy się zaświeci?

Kontrolki stanowią jeden z podstawowych sposobów komunikowania ewentualnych problemów technicznych i awarii samochodu. Dzięki nim dowiesz się m.in. o nieprawidłowościach w działaniu układu hamulcowego, chłodzącego oraz o rozładowanym akumulatorze. Poinformują przy tym o niezapiętych pasach bezpieczeństwa oraz o otwartej klapie bagażnika. Co robić, gdy zapali się kontrolka silnika?

4 min

Co może oznaczać zapalona kontrolka check engine?

Każdy samochód wyprodukowany w ostatnich 20 latach został wyposażony w kontrolkę check engine. Jest to jeden z wymaganych elementów systemu samodiagnozowania pojazdu. Najczęściej uruchamia się, gdy komputer odbierze nieprawidłowy sygnał od jednego z czujników silnika. W ten sposób wychwycone zostają niemal wszystkie możliwe nieprawidłowości. W przypadku mało istotnych awarii kontrolka zapali się – dopiero, gdy dany błąd powtórzy się kilkukrotnie. W sytuacji wystąpienia poważnej awarii, komunikat pojawi się natychmiast po rozpoznaniu nieprawidłowości.

Kontrolka silnika może zaświecić się na żółto lub czerwono. Pierwsza sytuacja oznacza najczęściej drobną awarię, którą powinniśmy być w stanie szybko wyeliminować. Czerwony kolor powinien jednak wzbudzić u nas wzmożoną czujność. W takiej sytuacji najlepiej zatrzymać samochód. Dalsza jazda może prowadzić bowiem do stworzenia poważnego ryzyka w ruchu drogowym.

Warto pamiętać o tym, że kontrolka może zaświecić się także bez poważnego powodu. W takiej sytuacji może sygnalizować m.in. niedokręcony korek wlewu paliwa lub kroplę wody we wtyczce. Najczęściej jednak sygnalizuje nieprawidłowości w obrębie układu wtryskowego i wydechowego. Może sugerować ponadto zużycie katalizatora, świec oraz szereg innych usterek.

samochód, auto, motoryzacja, kontrolka check engine
źródło: Materiały partnera

Co zrobić w przypadku zaświecenia się kontroli silnika?

Sposób postępowania będzie zależeć m.in. od koloru kontrolki. W przypadku zaświecenia się na żółto lub pomarańczowo masz do czynienia z pewną nieprawidłowością. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na wyłączenie i ponowne włączenie silnika. Procedura pozwoli naprawić wiele mniej istotnych błędów. Jeśli po ponownym uruchomieniu samochodu kontrolka wciąż się pali, możesz kontynuować jazdę, jeśli nie dostrzeżesz nieprawidłowości w działaniu silnika. Pamiętaj jednak o tym, że dłuższe ignorowanie kontrolki może doprowadzić do poważniejszej awarii. Warto zdecydować się tym samym na odwiedzenie profesjonalnego serwisu samochodowego.

- Advertisement -

Czerwona kontrolka check engine oznacza poważną usterkę. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przerwać jazdę oraz odwiedzić punkt diagnostyczny. Ignorowanie zapalonej kontrolki może prowadzić do wielu, pozornie niewidocznych konsekwencji. Nieprawidłowa praca silnika może skutkować emisją większej ilości zanieczyszczeń oraz większym zużyciem paliwa. Zły stan techniczny pojazdu zwiększa przy tym ryzyko kolizji i wypadku.

samochód, auto, motoryzacja, kontrolka check engine
źródło: Materiały partnera

Jak wyłączyć kontrolkę silnika?

W tym celu najlepiej znaleźć i wyeliminować przyczynę. Możesz spróbować samodzielnego sprawdzenia przy pomocy aplikacji i interfejsu diagnostycznego. Lepszym pomysłem będzie jednak wizyta w autoryzowanym warsztacie samochodowym, gdzie specjaliści prawidłowo odczytają i zinterpretują błędy. Warto zrezygnować przy tym z kasowania błędu z pamięci sterownika. W ten sposób nie rozwiążesz problemu, narażając się na wystąpienie poważnej i drogiej w naprawie awarii. Usterka może stać się jednocześnie przyczyną zagrożenia na drodze.

samochód, auto, motoryzacja, naprawa
źródło: Materiały partnera

Jak zadbać o bezpieczeństwo na długiej trasie?

Wielu kierowców zastanawia się, jak zadbać o bezpieczeństwo w długiej podróży samochodem. W pierwszej kolejności zatroszcz się o stan techniczny pojazdu. Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych oraz zweryfikuj sprawność najważniejszych układów. Przed jazdą upewnij się jednocześnie, czy Twoje opony są sprawne i nie noszą śladów uszkodzenia. Zaplanuj jednocześnie trasę oraz przygotuj najpotrzebniejsze akcesoria, w tym apteczkę pierwszej pomocy.

Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo, pamiętaj o wykupieniu dobrowolnego ubezpieczenia AC. Głównym celem polisy jest pokrycie kosztów szkód i strat materialnych, dotyczących Twojego pojazdu. Zapewni komfort oraz poczucie bezpieczeństwa, chroniąc przed najpoważniejszymi skutkami finansowymi nieprzewidzianych zdarzeń. Przydatne może okazać się także ubezpieczenie Assistance, które zagwarantuje Ci wsparcie w sytuacji awaryjnej (pomoc, holowanie, auto zastępcze – w przypadku najlepszych ofert do 30 dni). Zakres ochrony z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb i oczekiwań. Możesz zdecydować się na zakup ubezpieczenia krótkoterminowego na czas podroży.

Udostępnij
- REKLAMA -