Ministerstwo Cyfryzacji wydłuża termin realizacji projektów szerokopasmowych

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło wydłużenie okresu realizacji projektów w ramach Funduszu Szerokopasmowego do 30 czerwca 2025 roku. Decyzja ta ma na celu wsparcie gmin, które potrzebują więcej czasu na poprawę dostępu do szybkiego Internetu i finalizację inwestycji.

Autor: wirestock / Freepik
Kuba Kowalczyk
2 min

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o wydłużeniu okresu realizacji projektów w ramach Funduszu Szerokopasmowego, którego celem jest poprawa dostępu do szybkiego Internetu w gminach. Nowy termin realizacji inwestycji to 30 czerwca 2025 roku, co stanowi odpowiedź na wnioski gmin, które ubiegały się o więcej czasu na ukończenie swoich działań.

Wśród beneficjentów, którzy skorzystają z tego przedłużenia, znajdują się gminy: Szczawno-Zdrój, Choczewo, Żabia Wola, Pyzdry, Lubin i Miedzichowo. Te samorządy, dzięki wsparciu finansowemu z Funduszu Szerokopasmowego, pracują nad poprawą dostępu do szerokopasmowego Internetu, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju cyfrowym i przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu w mniej zurbanizowanych regionach Polski.

Zmiana terminu dotyczy wszystkich beneficjentów, którzy napotkali trudności w realizacji projektów w pierwotnym czasie i potrzebowali dodatkowych miesięcy na ich ukończenie. Oprócz przedłużenia okresu realizacji, Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało się także na przesunięcie terminu składania końcowych raportów. Pierwotnie planowany na 30 stycznia 2025 roku, nowy termin złożenia sprawozdań ustalono na 31 lipca 2025 roku.

REKLAMA

Przedłużenie okresu realizacji projektów to istotna zmiana dla gmin, które zmagają się z różnorodnymi wyzwaniami w procesie wdrażania infrastruktury szerokopasmowej, takimi jak trudne warunki terenowe, problemy z dostępem do zasobów technicznych czy ograniczenia finansowe. Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom, dając możliwość dokończenia prac w sposób bardziej elastyczny, co ostatecznie ma przyczynić się do zwiększenia dostępności szybkiego Internetu na obszarach, gdzie jest on najbardziej potrzebny.

Dzięki wydłużeniu terminów, samorządy będą mogły lepiej zarządzać swoimi projektami, co przełoży się na ich skuteczniejsze wdrożenie. To również dobra wiadomość dla mieszkańców tych regionów, którzy w najbliższych latach będą mogli korzystać z nowoczesnych usług internetowych, co przyczyni się do zwiększenia ich możliwości edukacyjnych, zawodowych i społecznych.

Fundusz Szerokopasmowy to jedno z narzędzi wspierających realizację strategii cyfryzacji Polski, która zakłada m.in. likwidację tzw. białych plam, czyli obszarów o ograniczonym dostępie do Internetu. Wydłużenie terminu realizacji projektów może być więc kluczowe dla osiągnięcia założonych celów.