Pracownicy IT oczekują większej elastyczności od pracodawców. Tylko 16% czuje się częścią firmy

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
5 min

W Polsce brakuje szacunkowo od kilkudziesięciu do powyżej stu tysięcy specjalistów IT. Firmy mierzą się nie tylko z wyzwaniami związanymi z ich rekrutacją, ale także utrzymaniem. Głównym obszarem, w którym konkurują ze sobą pracodawcy jest wynagrodzenie oraz benefity. Jak jednak wynika z raportu „Code-Life Balance” o potrzebach pracowników IT, po stronie biznesu jest jeszcze sporo pracy do wykonania w zakresie budowania środowiska sprzyjającego dobrostanowi pracowników.

Aż 30% specjalistów IT ocenia nisko swój dobrostan

Jak wynika z raportu JLL i Just Join IT, tylko 4% ankietowanych oceniło swój dobrostan fizyczny, mentalny i społeczny jako doskonały, a 7% jako bardzo dobry. Blisko 30% ocenia go nisko lub bardzo nisko, a 34% nie utrzymuje równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Jedynie 16% badanych osób stwierdziło, że zdecydowanie czuje się częścią firmy. Co więcej, 40% uważa, że ich pracodawca nie odpowiada na różnorodne i indywidualne potrzeby pracowników.

Podstawowe kwestie, jakie wpływają na dobrostan specjalistów IT to elastyczność godzin pracy oraz wspólne wyjścia pracowników poza pracą i tym samym budowanie poczucia przynależności. Według badanych najlepsze zespoły to takie prowadzone przez liderów z holistycznym podejściem do pracy.

Jak wynika z raportu najbardziej oczekiwanym benefitem – poza większą elastycznością – jest ergonomicznie zaprojektowane biuro. Dla 34% badanych ważna jest także możliwość pracy na niepełny etat. Wysoko na liście oczekiwań jest także dostęp do opieki psychologicznej oraz dostępność miejsc przeznaczonych do aktywności fizycznej.

- Advertisement -

Lokalizacja biura ma znaczenie dla 61% badanych

Dla 35% badanych bycie w biurze oznacza poczucie większej przynależności do firmy. Aż 3/4 ankietowanych ceni sobie relacje z zespołem oraz możliwość nieformalnych rozmów z kolegami przy posiłku.

Pracownicy branży IT nie mają jednak wspólnej wizji jak ma wyglądać wymarzone biuro – 22% wskazuje na biurowiec w centrum, drugie tyle na park biurowy a’la kampus, 16% na kompleks biurowo-mieszkalno-usługowy, a 15% na kameralny biurowiec. Najmniej osób chce pracować w przestrzeniach coworkingowych. To, co łączy ich wszystkich, to dostępność biura. Jego lokalizacja jest ważna dla łącznie 61% respondentów.

“Już od kilku lat obserwujemy wzmożone zainteresowanie firm lokowaniem swojej siedziby w szerokim centrum Warszawy. Takie działania mają związek z chęcią zapewnienia pracownikom najdogodniejszej z możliwych lokalizacji i są częścią strategii konkurowania o najlepszych pracowników” – komentuje Mateusz Polkowski, Head of Research & Consultancy Poland & CEE, JLL.

Elastyczność kluczem do sukcesu

Z raportu „Code-Life Balance” wynika, że na zdrową równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym pracowników sektora IT, bardzo duży wpływ ma tryb pracy. W pełni zdalnie pracuje 36% pracowników sektora IT, a kolejne 13% rzadziej niż raz w miesiącu odwiedza biura. Co trzecia osoba pracuje hybrydowo, minimum jeden dzień w tygodniu z biura.

“Wypalenie zawodowe w branży IT jest problemem, na który pracodawcy zaczęli zwracać uwagę dopiero od niedawna. Pierwszy raport badający to zjawisko, stworzyliśmy z platformą Twój Psycholog w 2022 r. Wynikało z niego, że 70% pracowników IT zauważa u siebie symptomy wypalenia. Dane z raportu Code-Life Balance potwierdzają, że po stronie firm wciąż jest dużo do zrobienia. Po pierwsze musi się dokonać świadomościowa zmiana. Pracodawcy, którzy zaczynają dojrzewać do tego, żeby rozliczać pracowników IT zadaniowo, a nie na podstawie przesiedzianych przy biurku godzin, zyskują lojalność zespołów. Pierwsze testy nielimitowanego urlopu w zachodnich firmach także pokazały, że ludzie masowo nie zaczęli wybierać więcej dni wolnych niż im wcześniej przysługiwało. Podstawą work-life balance i zadowolonego pracownika w IT jest stworzenie mu przestrzeni do swobodnego działania i zaufanie, co daje duży komfort psychiczny. Nie musząc pracować codziennie z tego samego miejsca oraz w takim samym zakresie godzinowym, pracownicy IT zyskują swobodę, która pozwala lepiej dbać o wellbeing swój i bliskich” – komentuje Katarzyna Dzwonek, Senior Product Manager w Just Join IT.

Udostępnij
- REKLAMA -