Test Internetu – jak sprawdzić prędkość łącza internetowego?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

W domu coraz częściej korzystamy z sieci, nie tylko dla rozrywki, ale także do pracy, opłaty rachunków czy wideokonferencji. Za pośrednictwem aplikacji online uczymy się, pracujemy, uczestniczymy w spotkaniach. Dlatego tak ważne jest, by Internet w domu był naprawdę sprawny i szybki. Światłowód to technologia, która w całości to umożliwia. Jeśli masz wrażenie, że twój Internet spowalnia, zbadaj szybkość swojego łącza.

Prędkość łącza internetowego

Dostawcy Internetu przyciągają klientów obietnicą szybkiego połączenia. I faktycznie, w ostatnim czasie pojawiła się technologia, która jest pod tym względem wyjątkowa. W przeciwieństwie do kablowych czy radiowych urządzeń, które udostępniają Internet, światłowód pozwala na ogromny, niemal nieograniczony przesył danych. Na dodatek Internet światłowodowy jest niezależny od wiatru, deszczu czy innych niesprzyjających warunków pogodowych.

Jak szybki Internet możesz uzyskać za pomocą światłowodu? INEA oferuje łącze symetryczne o prędkości wielokrotnie wyższej niż 1Gb/s! To bardzo wiele. Jak odczytywać parametry prędkości Internetu? Na szybkość łącza składają się dwa parametry: DL i UL. To kolejno oznacza szybkość pobierania danych i prędkość wysyłania danych z urządzenia. Im wyższe są te wartości, tym lepiej będzie działał Internet i tym wygodniejsze będzie korzystanie z niego na co dzień. Obie prędkości mogą być takie same tylko w przypadku łącza symetrycznego, ale w przypadku łącz kablowych lub satelitarnych bardzo często okazuje się, że prędkość jest asymetryczna, co oznacza, że pobieranie jest szybsze niż wysyłanie.

- Advertisement -

Jak sprawdzić Internet – światłowód i prędkość działania?

Do sprawdzania prędkości Internetu służą speedtesty. Najczęściej są to aplikacje lub programy o prostej, intuicyjnej obsłudze. W zasadzie wystarczy wejść na stronę takiego programu i uruchomić go w momencie, kiedy urządzenie jest połączone z siecią.

Po wykonaniu testu prędkości Internetu otrzymujesz raport – szczegółowe informacje o tym, jakie są wartości DL i UL, czyli pobierania i wysyłania danych. Dzięki temu możesz skontrolować zarówno to, czy prędkość jest zbliżona do tej, którą masz w umowie, jak i to, czy obie wartości są podobne. Jeśli tak nie jest, nie oznacza to błędu dostawcy. Czynników spowalniających łącze jest naprawdę dużo i warto się temu przyjrzeć. Wyeliminowanie drobnych błędów może sprawić, że błyskawicznie odczujesz różnicę.

Zbyt wolny Internet

Czynników, które mogą zakłócać łącze, jest kilka i warto się im przyjrzeć. W przypadku łączności bezprzewodowej problemem mogą być niesprzyjające warunki atmosferyczne, zwłaszcza deszcz lub silne wiatry. Prędkość może spaść także na skutek awarii w infrastrukturze połączenia lub przy błędnym skonfigurowaniu routera.

Światłowód jest wolny od tych problemów, ale jeśli Internet spowalnia, przyczyną może być na przykład otwarcie wielu aplikacji pracujących w tle. Opóźnienia są często wywołane przeze programy – antywirusy czasami zmniejszają prędkość działania Internetu, a nawet całkiem go blokują. Wpływ ma także rodzaj systemu operacyjnego i oczywiście sprzęt, na którym robisz test.

Udostępnij
- REKLAMA -