Atos został współzałożycielem Fundacji GAIA-X, która jest organizacją non-profit przygotowaną do stworzenia nowej generacji platform danych dla państw, firm i obywateli w Europie.
Fundacja GAIA-X, założona przez 22 organizacje (cyfrowych liderów, przedstawicieli przemysłu, środowiska akademickie i stowarzyszenia) – w tym firmę Atos, to podkreślenie wspólnego zaangażowania mającego zapewnić przejrzystość procedur europejskich, otwartość oraz szeroką możliwość uczestnictwa. Będzie oparta na już prowadzonej inicjatywie rządów francuskiego i niemieckiego oraz wsparta przez około 300 przedsiębiorstw. Projekt GAIA-X wkracza w nowy etap rozwoju i stanowi kamień milowy w dążeniach Unii Europejskiej umacniających pozycję lidera w globalnej gospodarce danych.
Tworzenie cyfrowych ekosystemów wymaga zbudowania zaufania oraz osiągnięcia interoperacyjności pomiędzy wszystkimi użytkownikami i dostawcami chmury. Fundacja poradzi sobie z tym wyzwaniem poprzez ustanowienie wspólnego zbioru zasad, standardów oraz regulaminu działań, które połączą istniejących dostawców chmury i ich usługi oraz zapewnią pełną kontrolę obsługiwanych danych i aplikacji. Umożliwi to różnej wielkości organizacjom we wszystkich branżach wykorzystanie możliwości rozwiązań hiperskali w całej Europie, przy zachowaniu zgodności z kluczowymi wytycznymi.
Atos, który od samego początku uczestniczy w rozwoju obszaru chmury, wnosi swoją bogatą wiedzę i ogromne doświadczenie w zakresie przetwarzania w chmurze, wsparte rozbudowanym portfolio oraz strategicznymi partnerstwami z najlepszymi dostawcami usług w chmurze, a także dobrą znajomością potrzeb klientów.
Elie Girard, CEO Grupy Atos wyjaśnia: „Cyfrowe przywództwo Europy w gospodarce zarządzania danymi wymaga elastycznych i bezpiecznych metod przetwarzania w chmurze. Fundacja GAIA-X, upraszczając proces przenoszenie infrastruktury, aplikacji i danych, umożliwi europejskim organizacjom dzielenie się rozproszonymi danymi w niezawodny i bezpieczny sposób, przyspieszając wdrażanie chmury oraz tworzenie ekosystemów o wartości dodanej. Wzmocni to konkurencyjność Europy, ponieważ podejście jest unikalne, oparte na wielu branżach i współpracy w hiperskali. Ma również na celu stworzenie zestawu zasad i standardów zgodnych z europejskimi wartościami i potrzebami”.