przemysł

FLEXHab i Sony BRAVIA: kluczowa współpraca w przygotowaniach do misji na Księżyc

Firma Sony Professional Displays & Solutions ogłosiła, że jej profesjonalne monitory BRAVIA stanowią integralną część innowacyjnego habitatu kosmicznego FLEXHab, opracowanego przez firmę SAGA, specjalizującą się w architekturze kosmicznej. Habitat FLEXHab, o powierzchni 28…

Natalia Zębacka 3 min

Jak low-code przekształca branżę produkcyjną?

Przemysł produkcyjny znajduje się na progu rewolucji technologicznej, która może radykalnie zmienić sposób, w jaki funkcjonują firmy. Kluczowym graczem w tej transformacji są technologie low-code, które obiecują uproszczenie i przyspieszenie wielu procesów, od zarządzania danymi po automatyzację złożonych operacji. W…

Klaudia Ciesielska 5 min

Jak cyfrowe bliźniaki przekształcają przemysł naftowy i gazowy

W ostatnich latach branża naftowa i gazowa znalazła się pod ciągłą presją optymalizacji wydajności, minimalizacji przestojów oraz poprawy bezpieczeństwa i ekologiczności swoich operacji. Rozwiązaniem, które zdaje się rewolucjonizować te aspekty, jest technologia cyfrowych bliźniaków – cyfrowe repliki fizycznych aktywów, które…

Kuba Kowalczyk 3 min

AI albo przepaść – sztuczna inteligencja w przemyśle wywoła rewolucję w 2024 roku?

Znaczenie GenAI w przemyśle, która zajmuje czołowe miejsce na liście technologicznych priorytetów, rośnie. Z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing" wynika, że aż 83 proc. firm z sektora wytwórczego planuje inwestycje w sztuczną inteligencję (AI) w tym roku. Jednak wyzwaniem…

Kuba Kowalczyk 3 min

Dekarbonizacja polskiego przemysłu: wyzwania i perspektywy

Jest motywacja – wszyscy badani chcą się dekarbonizować – ale tylko 30 proc. przeszło do etapu wprowadzania zmian lub ma opracowaną strategię i wybranych dostawców. Firma DUON właśnie udostępniła raport, opracowany wraz z Instytutem badawczym Keralla Research, który pokazuje, jak…

Klaudia Ciesielska 6 min

Cyfrowy bliźniak – Technologia, która zmienia przemysł

Cyfrowy bliźniak to wirtualna reprezentacja fizycznego produktu lub systemu, wykorzystująca dane i algorytmy do symulacji jego zachowań w różnych scenariuszach. Jest to narzędzie, które nie tylko umożliwia lepszą integrację z klientami, ale również skraca czas realizacji produktu i ułatwia zarządzanie…

Klaudia Ciesielska 2 min

Czas to pieniądz – przemysł liczy na technologie

W dzisiejszych zakładach produkcyjnych niezwykle istotną rolę odgrywa efektywność obsługi, a szczególnie szybkość reagowania na awarie. Standardem stało się podejmowanie działań już w ciągu 15 minut od zgłoszenia problemu, co podkreśla nieustannie rosnącą wagę czasu w tym sektorze. Wobec ciągle…

Izabela Myszkowska 6 min

Jakość czy cena? Co jest przewagą rynkową w przemyśle wg MŚP?

Według firm przemysłowych z sektora MŚP głównymi czynnikami, które decydują o osiągnięciu przewagi rynkowej jest wysoka jakość produktów końcowych (44,3 proc.), najniższe ceny (31,3 proc.) oraz wykwalifikowana kadra (25,7 proc.). W porównaniu do badania przeprowadzonego w 2021 spadło znaczenie terminowości, a…

Izabela Myszkowska 3 min

Bezradne przeciwko cyberzagrożeniom – polski przemysł i jego brak polityki bezpieczeństwa ICT

Ponad połowa polskich firm przemysłowych nie prowadzi dokumentacji praktyk, środków i procedur związanych z bezpieczeństwem systemów teleinformatycznych - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To niepokojąca wiadomość, gdyż ataków hakerskich na cele przemysłowe jest coraz więcej.  Z badania firmy…

Izabela Myszkowska 3 min

Czy niskowęglowy wodór pomoże przemysłowi osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju?

Niskowęglowy wodór ma szansę stać się kluczowym elementem na drodze do ekologicznej przyszłości świata. Obecnie aż 62% firm przemysłu ciężkiego zastanawia się nad wykorzystaniem go jako alternatywy dla rozwiązań wysokoemisyjnych. Inwestycje w tym zakresie nie są jednak pozbawione ograniczeń związanych…

Natalia Zębacka 6 min

5 barier na drodze do transformacji w inteligentnych fabrykach

Inteligentne operacje fabryczne mają ogromny potencjał dla przemysłu, oferując szereg korzyści dla liderów łańcucha dostaw, takich jak zwiększenie możliwości produkcyjnych, poprawa jakości i rozwiązanie problemów związanych z pracą. Niemniej jednak, według badań firmy Gartner, Inc., wprowadzenie inteligentnych fabryk wiąże się…

Klaudia Ciesielska 3 min

Jak sztuczna inteligencja może wesprzeć produkcję i przemysł?

- Oczekiwania wobec sztucznej inteligencji jako jednej z technologii Przemysłu 4.0 są bardzo wysokie. Wszyscy w przemyśle poznali już i najpewniej stosują inne technologie takie jak robotyka, automatyzacja produkcji, blockchain czy przemysłowy internet rzeczy. Na produkcji są już one widoczne.…

Klaudia Ciesielska 6 min

Polski przemysł w 2022 – mało optymizmu, sporo zmian

Rok 2022 zakończył się mało optymistycznie dla polskiego przemysłu. Z miesiąca na miesiąc odnotowywaliśmy spadki, zarówno w produkcji, jak i liczbie nowych zamówień. Również zatrudnienie oraz aktywność zakupowa uległy zmniejszeniu. Co takie tendencje oznaczają dla polskiego przemysłu? Jakie będą kluczowe…

Izabela Myszkowska 8 min

Jak usprawnić działanie linii produkcyjnej?

Za sukces firmy produkcyjnej w dużej mierze odpowiada to, w jaki sposób realizowane są w niej procesy wytwórcze. Hala produkcyjna to serce i mózg całego zakładu, dlatego tak ważne jest, aby pochylać się nie tylko nad jakością wytwarzanych produktów, ale…

Cyfrowy bliźniak – czyli jak stworzyć nowy cykl życia maszyn

Rozwój czwartej rewolucji przemysłowej i zmiany zapotrzebowania rynku na inteligentne maszyny spowodowały, że tradycyjny proces projektowania i budowy urządzeń staje się nieefektywny. Jako że użytkownicy końcowi oczekują, aby maszyny oddane do użytku były gotowe do produkcji szybciej, z większą niezawodnością…

Natalia Zębacka 8 min

Przemysł wytwórczy przechodzi transformację do zrównoważonego rozwoju

Schneider Electric nawiązał współpracę ze znaną na całym świecie, niezależną firmą medialną MIT Technology Review, w celu zaprezentowania wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w sektorze produkcyjnym. Ich długoterminowym celem jest pełna widoczność emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw.…

Izabela Myszkowska 3 min

Zarządzanie chaosem czy chaos w zarządzaniu?

W sierpniu Grupa Azoty SA, której największym właścicielem jest Skarb Państwa, potaniała o ponad 1 mld zł, to skutek wzrostu cen gazu i chaotycznych decyzji o wstrzymaniu dostaw CO2, zagrażających branży piwnej i mięsnej. CO2 jest produktem ubocznym, powstającym w…

Izabela Myszkowska 3 min

Dlaczego kończy się era telefonicznego wsparcia technicznego?

35W dobie Przemysłu 4.0 firmy z wielu branż zaczynają kwestionować i zmieniać do tej pory oczywiste rozwiązania. Jednym z nich jest wsparcie techniczne, często realizowane poprzez połączenie telefoniczne z konsultantem. To intuicyjna metoda, która z pozoru wydaje się niezawodna.  Jej…

Klaudia Ciesielska 3 min

Jakość produktów, terminowość i najniższa cena – to daje przewagę w sektorze przemysłowym

Według firm przemysłowych z sektora MŚP, kluczowymi czynnikami, które umożliwiają zdobycie przewagi nad konkurencją są wysokiej jakości produkty (58,2 proc.), dotrzymywanie terminów (44,2 proc.) oraz oferowanie najniższych cen (28,5 proc.). Jak wynika z badania Siemens Financial Services w Polsce, w porównaniu…

Klaudia Ciesielska 6 min

Cyberataki na aktywa przemysłowe kosztują firmy miliony

Firma Trend Micro Incorporated ogłosiła wyniki nowego badania, z którego wynika, że ​​89% firm zajmujących się energią elektryczną, ropą i gazem oraz produkcją doświadczyło cyberataków na produkcję i dostawy energii w ciągu ostatnich 12 miesięcy. „Na całym świecie lokalizacje przemysłowe…

Natalia Zębacka 3 min

Sektor przemysłowy czeka sporo wyzwań. Jaki ma sposób, aby im sprostać?

Aby wypracować przewagę konkurencyjną i elastycznie reagować na zmienne warunki rynkowe, firmy powinny odpowiednio zaplanować swoją transformację organizacyjną – pokazuje badanie  przeprowadzone przez PMR na zlecenie Dassault Systèmes. Badanie, zatytułowane "Transformacja organizacyjna przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce”, przeprowadzono w Q1&Q2 2022…

Klaudia Ciesielska 3 min

Polski przemysł szuka paliwa. Czy gaz będzie w cenie?

Od końcówki lutego w Europie trwa rewolucja energetyczna. Jej driverem była przede wszystkim nagła potrzeba odejścia od współpracy z Rosją, ale również zmiany, do których przedsiębiorców zmuszają pakiety klimatyczne wdrażane przez Komisję Europejską, w tym Fit for 55. Jak sytuacja…

Natalia Zębacka 4 min