Backup w chmurze w nazwa.pl

Przemysław Kucharzewski
4 min

O backupie w ostatnich latach napisano już wiele, ale uważam, że temat jest na tyle istotny, że należałoby przypomnieć zagadnienia z nim związane.

3, 2, 1 …. backup

Backup chroni przed bezpowrotną utratą danych, co dotyczy zarówno firm, jak i użytkowników indywidualnych. Firmy tracą dane nie tylko z serwerów i aplikacji krytycznych, ale także z urządzeń końcowych, jakimi są notebooki, komputery stacjonarne, telefony komórkowe i tablety. Jest wiele przyczyn utraty danych z tych urządzeń, zaczynając od błędu ludzkiego – kiedy ktoś przypadkiem usunął ważny plik, po uszkodzenie sprzętu – dyski talerzowe, czyli HDD i flashowe, czyli SSD, jak każdy element sprzętu elektronicznego mają prawo ulec awarii. Awaria sprzętu nastąpić może także z powodu przepięcia w sieci elektrycznej spowodowanej np. burzą, czy też przykładowo uszkodzeniem mechanicznym, gdy na przykład notebook z dyskiem talerzowym spadnie na podłogę. Kolejne możliwe scenariusze to utrata danych spowodowana przez kradzież – pewnie niejeden z Was słyszał o kradzieży notebooka z bagażnika samochodu. Utrata sprzętu oznacza utratę danych, które nierzadko przechowywane są w jednej kopii. Abstrahując od niepowołanego dostępu do poufnych plików, utrata istotnych danych powoduje niemałe problemy. Dochodzimy do najbardziej medialnych przyczyn utraty danych wynikającej z ataków hakerskich – czy to ukierunkowanych czy nie – w postaci złośliwego oprogramowania, włączając w to kryptolokery, zwane inaczej ransomware. Kryptolokery to oprogramowanie, które szyfruje dane na naszych komputerach. Odszyfrowanie możliwe jest po zapłaceniu haraczu – najczęściej w postaci kryptowalut – hakerom, którzy zazwyczaj przesyłają hasło niezbędne do odszyfrowania danych. Należy mieć na uwadze, że nie zawsze zapłata okupu kończy się odszyfrowaniem danych… w takim przypadku tracisz i dane, i zapłacony haracz.

Co na to nazwa.pl?

Odpowiedzią na te zagrożenia jest nowa aplikacja usługodawcy nazwa.pl – Cloud Backup. Rozwiązanie to pozwala na intuicyjne wykonywanie kopii zapasowych z komputerów pracujących pod kontrolą systemów Windows 7 i 10 w chmurze. Użytkownik na swoim komputerze musi mieć zainstalowany program pozwalający na wykonywanie wszystkich operacji związanych z backupem, czyli przede wszystkim ustalenie harmonogramu backupu: które dane i w jakich odstępach czasu mają być kopiowane do chmury. Po określeniu harmonogramu backupu cały proces odbywa się automatycznie. Dane oczywiście są przesyłane z urządzenia w sposób zaszyfrowany i przechowywane w taki sam sposób na serwerach nazwa.pl i nikt nie jest w stanie ich odczytać bez posiadania hasła, które utworzyłeś i znasz tylko Ty. Usługę Cloud Backup charakteryzują: deduplikacja danych – co oznacza, że duplikaty plików lub podobna ich zawartość zapisywane są tylko raz w kopii zapasowej; kompresja – dane po przesłaniu zajmują mniej miejsca niż w postaci nieskompresowanej; przyrostowość – co oznacza, że kopie tworzone są na zasadzie aktualizacji, poprzez dodawanie tylko zmienionych informacji. Nadmienić należy, że konfiguracja ustawień i korzystanie z wszystkich funkcji programu do wykonywania kopii zapasowej odbywa się za pomocą przeglądarki WWW.

Bezpieczeństwo

Aby rozwiać Wasze wątpliwości, co do chmury, chciałem dodać, że profesjonalne ośrodki przetwarzania danych gwarantują zazwyczaj dużo bardziej bezpieczną infrastrukturę niż dana organizacja. Usługa Cloud Backup realizowana jest w Data Center spełniających najwyższe normy TIER III i TIER IV, posiadających certyfikaty ISO 9001 i ISO 27001. Zapewnia to bezpieczeństwo fizyczne serwerów i zgromadzonych danych, a także wysoką dostępność na poziomie 99,9% czasu świadczenia usługi. Data Center połączone są ze sobą łączami światłowodowymi.

Usługa dostępna jest za darmo w okresie testowym 30 dni. Przy zakupie usługi ochrony danych z jednego komputera na okres jednego roku jej koszt to 60 złotych netto, zaś przez 24 miesiące to 150 złotych netto. Zastanów się, czy bezpieczeństwo Twoich danych w ciągu miesiąca jest warte mniej niż mała kawa na stacji benzynowej? Zapewniam Cię, że nie, nawet jeśli są to tylko zdjęcia z ostatnich wakacji…

- Advertisement -

Więcej o usłudze dowiesz się klikając w link

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -