Barceloński szpital Hospital Clínic sparaliżowany po ataku Ransom House

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
2 min

Portal Euro Weekly podaje, że szpital Hospital Clínic w Barcelonie stał się ofiarą ataku cyberprzestępców. W wyniku ataku około 150 planowanych operacji, 500 ekstrakcji i około 300 konsultacji zewnętrznych zostało odwołanych. Pilne przypadki, takie jak zawały serca czy udary, będą kierowane do innych placówek medycznych. Według ekspertów, cyberatak pochodził z zagranicy i został przeprowadzony przez grupę zajmującą się cyberprzestępczością o nazwie Ransom House. Podczas konferencji prasowej Sergi Marcen, Sekretarz ds. Telekomunikacji i Transformacji Cyfrowej szpitala, opisał atak jako “złożony i przekrojowy”.Urzędnicy ostrzegają, że nie wiedzą dokładnie, kiedy będą mogli przywrócić pełną aktywność placówki.

„Zwykle Ransom House przeprowadza tego typu ataki w zamian za pieniądze, ale do tej pory nie nawiązali kontaktu”

Marcen.

“Powrót służb ratowniczych do analogowego zarządzania to niewątpliwe sytuacja kryzysowa. Fakt, iż wciąż nie wiadomo, kiedy usługi szpitala zostaną przywrócone, dotyka nie tylko mieszkańców Barcelony, ale również reszty kraju. To idealna ilustracja tego, jak cyberataki mogą wpływać na naszą codzienność. 
Ponieważ dane wyciekły, a usługi wciąż nie działają, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce pojawi się żądanie okupu. Należy jednak pamiętać o tym, że szpitale często nie dysponują wystarczającymi środkami, aby takie żądanie zrealizować.
Organizacje rządowe i służby ratownicze nierzadko bywają pośrednimi ofiarami ataków typu ransomware. Można powiedzieć, że zostają trafione rykoszetem działań wymierzonych w inne cele. Przywracanie danych z kopii zapasowych może jednak zająć tygodnie, co będzie miało ogromny wpływ na życie ludzi w całej Hiszpanii.
Większość ataków ransomware pochodzi spoza kraju, którego dotykają, ponieważ przeprowadzający je przestępcy często ukrywają się w krajach poza zasięgiem międzynarodowych organów ścigania (np. w Rosji).
Niestety nie możemy oczekiwać, że cyberprzestępcy będą zachowywali się etycznie. Narażanie życia ludzi na ryzyko nigdy nie jest usprawiedliwione – ani pieniędzmi, ani  żadnymi innymi korzyściami.”

Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.
SOURCES:ESET
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -